prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

VŠB-TUO > prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

Work. Finish. Publish.

Work. Finish. Publish. Tak odpověděl Michael Faraday, když se ho ptali, co stojí za úspěchem jeho vědecké a výzkumné práce.  Není pochyb o tom, jak moc je tato myšlenka pravdivá (kdo by si taky troufnul s Faradayem polemizovat, že ;-)).  Tak trochu ale vázne imlementace tohoto jednoduchého principu do reálného života vědy v České republice. Na Výroční konferenci Technologické agentury České republiky (TA ČR) totiž zaznělo, že na jeden výstup aplikovaného výzkumu připadá 19,5 publikovaných článků.  To neznamená nic jiného, než že se vědecká a výzkumná komunita u nás zaměřila na sbírání počtu publikací. To, že by se mělo něco dokončit a uplatnit v praxi stojí na vedlejší (doufám, že ne na slepé) koleji.  Je však nutné dodat jednu podstatnou věc, nemůžeme za to vinit samotné vědce. Proč? Odpovím další citací: "každý systém se chová podle toho, jak je měřen".  Český systém hodnocení si prostě o takový přístup říká.  Řešením není přestat publikovat, to bych byl špatně pochopen, ale hledat témata, která mají potenciál využití v praxi, které se univerzitě i řešitelům vrátí v podobě ekonomického zhodnocení.  TA ČR má tomuto napomoci. Propojit vysoké školy s průmyslem. Dotáhnout věci do konce.  A pak je publikovat. Na tom principu naše univerzita vždy stavěla, jenom jsme na to trochu v tom kvantu výuky zapomněli a přestali být vstřícní k našim partnerům z průmyslu. Alespoň to od nich slýchávám. Buďme v tomto více proaktivní, zdrojů v TA ČR a i jinde je na takovou společnou práci s podniky určitě dost.  Vždyť, kde je vůle, tam se najde i cesta.