prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

VŠB-TUO > prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

Jak zvýšit zájem o technické obory

Tak se jmenoval seminář, který dnes (tj. ve čtvrtek 24.3.) pořádala Agentura pro regionální rozvoj.  Účast celé řady institucí byla reprezentativní. Byli tam zástupci univerzit, středních škol, kraje, zaměstnavatelů i úřadů práce.  Proto mne trochu zarazila úvodní slova, kde zaznělo “nepřišli jsme sem tuto věc vyřešit, ale především o ni diskutovat”. No tedy, já mám pocit, že se na toto téma diskutuje více než dost delší dobu a spíše mi chybí právě ta řešení.  Ale abych byl férový.  Ukázalo se, že se celá řada věcí v této oblasti dělá a snad se časem i podaří dosáhnout takových cílů, kdy vzdělání v technických oborech nebude až na posledním místě zájmu o studium.  Naše univerzita v této politice sehrává významnou roli a jsem tomu rád.  Máme celou řadu projektů, které řešíme společně se středními a dokonce i základními školami, jsme koordinátorem podpory technického vzdělávání v našem kraji, pořádáme různé soutěže a školy pro talentované středoškoláky. Chystají se projekty jako Vesmírná brána nebo Svět techniky v rámci OP VaVpI. Jsem přesvědčen, že se nemáme za co stydět, ale je si třeba říci, že to stále není dost. V čem tedy tkví problém nezájmu o technické obory? Obávám se, že klíčová je nedostatečná prestiž povolání techniků a inženýrů u nás.  Jsou nedoceněni finančně i společensky.  Udělal jsem si tedy krátký exkurz do toho, jak si stojí v této oblasti ve Spojených státech.  Žebříček průměrných měsíčních platů (brutto) vypadá následovně:

Povolání

Mzda v [USD]

Lékaři

11 698

Dentisté

8 561

Inženýři

6 197

Profesoři

6 103

Piloti aerolinií

5 884

Programátoři

5 378

Učitelé

5 266

...

Pokojská

1 413

Asi k tomu není co dodat.  Vypadá to, že pro některé možná bude lepší pracovat ve Spojených státech jako pokojské. Bohužel naše ekonomika má pořád ještě k těm světovým daleko.

Vraťme se ale zpět k nám k řešení problému (ne)zájmu o studium technických oborů. Ve Velké Británii se pokusili zájem středoškoláků o technické a přírodní vědy vybudit prostřednictvím tzv. “vyslanců vědy”.  Nejlepší vědci a profesoři odcházeli alespoň na chvíli učit na střední školy. Výsledky jejich univerzit ukazují, že to nepochybně mělo pozitivní vliv. Tak mne napadlo, co kdybychom připravili kurzy, které by zajišťovali naši nejlepší pedagogové a vědci a ty bychom ve spolupráci se středními školami nabídli jejich studentům.  Nepochybuji o tom, že získat naše mladé pro takové studium nebude jednoduché.  Ne, že by byli hloupí, spíše mám pocit, že hodlají dělat jenom to co je baví a to na matematiku mnohdy moc nevypadá.  Přinutit je sundat kapuce z hlavy, vyndat pecky z uší (přiznám se, že nevím co teď poslouchají), povytáhnout rifle, aby nebylo vidět spodní prádlo (za mých mladých let to byla potupa ;-)), může být docela zábava a výzva pro ty z nás, kteří by tohle vyslanectví vědy podstoupili.  Dejte mi vědět, zda-li máte o to zájem.  Myslím, že bychom na to mohli připravit projekt a financovat jej z evropských fondů. Nakonec jde i o naši budoucnost.