prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

VŠB-TUO > prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor

Slavnostní předání vědeckých cen

Minulý týden byl plný řady událostí. Jedna z nich byla tragická a týkala se leteckého neštěstí, při kterém zahynuli tři naši hokejisté. Já bych se však nechtěl k této velmi smutné zprávě vracet. Chtěl bych se vrátit k události z úterka minulého týdne. Na velvyslanectví Francie totiž proběhlo slavnostní vyhlášení výsledků soutěže o nejlepší studentskou vědeckou práci.  Vše proběhlo v noblesních prostorách velvyslanectví, za účasti Jeho Excelence velvyslance Francie v České republice pana Pierra Lévyho, celé řady vědeckých osobností a zástupců firem, které tuto akci sponzorují. Významnost celého  slavnostního ceremoniálu pak také podtrhla přítomnost nositele Nobelovy ceny za chemii pana profesora Jean-Marie Lehna, který osobně všem vítězům předával ocenění.  A proč jsem tam byl také já? Protože v soutěži nazvané po jednom z velkých matematiků Josephu Fourierovi v oblasti počítačových věd uspěli naši dva studenti - Alexandros Markopoulos a Marta Jarošová (2. a 5. místo).  Naše univerzita se tak stala členem klubu několika vyvolených univerzit z České republiky, jejichž studenti uspěli na náročném poli vědy. Je pravda, že protokol francouzského velvyslanectví se trochu pral se správnými jmény těchto několika univerzit, zejména těch technických, takže se namísto ČVUT mluvilo o Institutu technologií a z VŠB - Technical University of Ostrava se stala University of Ostrava, ale to nic nemění na tom, že máme nejen talentované studenty, ale i pedagogy, kteří je k vědecké práci vedou. A to nejen v oblasti počítačových věd, ale jak dokazují i výsledky jiných našich studentů, i v našich dalších oborech. Mimochodem, později po slavnostním vyhlášení, kdy probíhalo neformální setkání u skleničky vína, jsem se pokoušel Jeho Excelenci a dalším francouzským účastníkům diplomaticky vysvětlit rozdíl mezi Ostravskou univerzitou a naší technikou. A jejich reakce? Tak se slučte a už ty problémy nebudeme mít. Netroufal jsem se zeptat, zdali četli můj minulý blog ;-). Co říci závěrem. Bylo velmi příjemné opět vidět reprezentanty naší univerzity na čele peletonu a věřím, že se brzy objeví další vítězství, která opět podpoří dobré jméno naší školy. Možná už s ním pak nebudou mít problémy francouzské ani jiné protokoly ostatních velvyslanectví.