Freemovers

Asi jsme si všichni stačili všimnout studentů, kteří k nám přijíždí v rámci evropského programu Erasmus. Je jich stále více, a tak to má i být. Někdy jsou s některými trochu starosti. Dokonce se v minulosti viditelně, vlastně slyšitelně, v telefonu oddychlo i řediteli Městské policie, když jsem mu sdělil, že někteří skutečně bujaří návštěvníci byli posláni zpět na své univerzity. To jsou ale výjimky a obecně je nepochybně potěšitelné, jak narůstá mezinárodní rozměr naší vysoké školy.

Je tady ale ještě jedna skupina studentů tzv. freemovers, kteří k nám na semestr až na dva přijíždějí z mimoevropských zemí. A těch přibývá možná ještě rychleji. Když jsem viděl, jak se tato čísla vyvíjí, tak mi to nedalo, abych se s Vámi o ně nepodělil. Ve školním roce 13/14 přijelo z mimoevropských zemí 49 studentů, z toho 25 zmíněných freemovers. V následujícím školním roce to bylo 97 studentů a z toho 29 freemovers. V letošním školním roce 167 zahraničních studentů a z toho 73 freemovers. To jsou čísla nesmírně potěšující. Jezdí k nám hlavně studenti ze Singapuru, Malajsie, Taiwanu, Koreje, ale také samozřejmě z Číny, Japonska, Ruska nebo i Mexika a USA. Je vidět, že se naše škola stává zajímavou destinací a já osobně z toho mám radost. Já vím, že z naší vysoké školy MIT neuděláme a nikdy tady asi nebude tolik cizinců jako je tam, ale v rámci demografického poklesu je dobrá zpráva, že někoho takového můžeme učit a trochu se při té výuce v angličtině zapotit. Jinak by to byla nuda ;-)