Platnost příspěvku skončila 26. 2. 2021!

Centrum ENET vzbudilo pozornost organizací mezinárodní soutěže

Centrum ENET, které je součástí VŠB- Technické univerzity Ostrava, zorganizovalo mezinárodní soutěž v detekci poruch na izolovaných vodičích pomocí aplikace metod strojového učení.

Za nápadem stojí výzkumný pracovník centra, Ing. Tomáš Vantuch, Ph.D. Jeho největší motivací bylo nalezení nových přístupů a srovnání řešení s řešeními od předních expertů v oblasti data science. Oblast data science je velmi široká a rychle se vyvíjející oblast. Soutěž běží od 20. prosince a potrvá do konce března. Do soutěže už se přihlásilo na 550 účastníků. Najdete ji na platformě Kaggle, která zastřešuje stovky světových odborníků a firem, jež takové soutěže buď organizují, anebo se jich přímo účastní. Jen pro představu, na této platformě funguje například Google AI, Facebook nebo americká NASA. Výherci se mohou těšit na finanční odměnu. Algoritmus, který vytvoří, bude zveřejněný jako tzv. open source, a tak budou vědci z celého světa moci získat inspiraci pro své budoucí experimenty.

Další motivací byla samozřejmě celosvětová propagace a popularizace výzkumných aktivit centra ENET. Doktor Vantuch o soutěži přednášel i na britské Cambridge. Centrum bylo vybráno do pětky neziskových organizací pro rok 2018. Vítězná tři řešení získají 25 000 USD, které jim rozdělí platforma Kaggle.

Pro účely soutěže uvolnilo centrum ENET soubor dat ze čtyř anonymizovaných měřících stanic, který obsahuje více než 32 000 signálů o objemu více než 30 GB. Úkolem účastníků je vytvořit binární klasifikátor, který každému signálu přiřadí správnou anotaci indikující, zda se na vedení porucha nachází či nikoliv. Řešitelé ve většině případů aplikují techniku hlubokého učení, mnozí ale využívají také digitální zpracování signálů. Soutěž otevře dveře také mezinárodní spolupráci.

Centrum ENET patří pod VŠB – Technickou univerzitu Ostrava a zabývá se výzkumem a vývojem transformace vstupních surovin, zejména pak odpadů a alternativních paliv na využitelné formy energie a jejich následovné efektivní využívání.

Vloženo: 11. 2. 2019