Předmět je koncipován semestrálně. Hodiny jsou pro všechny herní úrovně bez specifikace hodin pro muže a ženy. Pouze výjimka hodin pro pokročilé, jen herní – studenti musí mít zvládnuté základní herní činnosti jednotlivce. Výuka probíhá ve sportovní hale i v tělocvičně na kolejích s cílem seznámit se se základními herními dovednostmi, technikou a taktikou hry. V hodinách jsou rozvíjeny základní herní činnosti jednotlivce, základní herní kombinace a jejich aplikace při vlastní hře.
Výsledky učení předmětu
Realizace ve zvoleném sportu, zvládnutí základních herních činností jednotlivce ve volejbalu, dovednost aplikovat herní činnosti jednotlivce v základních herních situacích družstva a rozvíjet fyzickou zdatnost a psychickou odolnost hráče.
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody
Skupinová výuka - praktická cvičení vedoucí k rozvoji herních činností jednotlivce i družstva, nácvik technik vedoucích k zvládnutí herních činností hráče při zpracování míče (dvojice, trojice, aj.), rozvoj všech volejbalových dovedností, rozvoj fyzické kondice, rozvoj psychické odolnosti, rozvoj technik práce s vlastním tělem.
Základní = nácvik základních herních činností jednotlivce a základního herního systému, znalost pravidel šestkového volejbalu
SPORTOVNÍ REPREZENTACE – zájemci o sportovní reprezentaci školy v systému vysokoškolských, krajských přeborů, musí kontaktovat garanta sportu a mohou se zapojit do společné přípravy v hodinách pro pokročilé (P) a v klubu VSK oddíl volejbal
Vysokoškolský sportovní klub (VSK) = rekreační forma volejbalu, bez rozlišení hráčské vyspělosti, předpokládá se základní úroveň herních činností jednotlivce a znalost pravidel šestkového volejbalu (muži a ženy hrající Ostravskou volejbalovou ligu, vysokoškolskou ligu)
Vysokoškolský sportovní klub (VSK) Pokročilý = tvorba širšího zásobníku herních činností jednotlivce a nácvik jednoduchých herních kombinací, předpokládá se znalost základních útočných a obranných herních kombinací (muži a ženy hrající soutěž krajský a okresní přebor)
Výběr = reprezentační výběr VŠB – TU Ostrava na Českých akademických hrách
TURNAJE A AKCE – Mikulášský volejbal, Sportovní den, aktivity ve zkouškovém období, aj. (vhodné pro náhradu zameškané výuky)
Způsob a kritéria hodnocení
Zápočet na základě aktivní účasti ve výuce tj. pravidelná docházka s evidencí v prezenční listině; jsou povoleny 2 neomluvené účasti).
Osnovy výuky
- BOZP- seznámení se základními pravidly dodržování bezpečnosti v hodinách, při vzniku úrazu, při zjištění závad na sportovišti; výukový plán, doporučený program, podmínky pro zápočet; HČJ a hra.
- Výukový plán
- volejbalové střehy a pohyb hráče po hřišti
- nácvik techniky odbití prsty, bagrem
- nácvik útočných činností – lob, smeč
- nácvik obranných činností - blok jednotlivce, dvojblok
- vykrývání jednotlivce, družstva
- nácvik podání
- základní postavení hráčů na hřišti při vlastním útoku
- základní postavení hráčů při vlastní obraně
- řízená hra
- seznámení se základními pravidly volejbalu
- vlastní hra
- hra
- Doplňkový program: zvyšování fyzické kondice, posilování se zaměřením na oslabené svalové partie.
- Hra a zápočet
Cíl
Cílem výuky je rozšířit pohybové dovednosti, dosáhnout u studentů zvládnutí základních herních činností jednotlivce i družstva a tyto dovednosti umět uplatnit při vlastní hře. Umět dodržovat základní pravidla při postavení hráčů družstva jak při vlastním útoku, tak při vlastní obraně a zvládat psychicky i fyzicky stresové situace vzniklé při vlastní hře, naučit se předjímat herní situace a dle svých schopností na ně adekvátně reagovat.
Vymezení kontrolované výuky a způsob jejího provádění a formy nahrazování zameškané výuky
Pravidelná docházka s evidencí v prezenční listině, povoleny 2 neomluvené absence
Náhrada zameškaných a neomluvených hodin vždy po dohodě s vyučujícím v ostatních hodinách tělesné výchovy. O náhradě se provádí záznam do prezenčního archu nebo vyučující vystavuje písemné potvrzení.