Kam dále?!

Vypadá to, že se doba mého rektorování krátí a je jen otázkou času, zdali to bude příští týden (v politice jeden nikdy neví) nebo za rok. Bez ohledu na to je ale třeba stále řešit věci zásadního charakteru. Naši školu čekají dopady očekávaného poklesu demografické křivky a vypořádat se s nimi nebude nic jednoduchého. Už na to poukazují i letošní čísla, kdy počet zapsaných studentů do prvních ročníků opět klesl. Dobrá zpráva je, že přibývá studentů ze zahraničí, ale ti nedokáží vyplnit prázdná místa v lavicích našich poslucháren. Analýzy ukazují, že na rozdíl od VUT Brno a ČVUT Praha nejsme schopni oslovit studenty ze vzdálenějších regionů. Jeden z výstupů provedených analýz jasně poukazuje na to, že název, logo, i celkový vizuální styl naší univerzity ztotožňují uchazeči o studium s hornictvím a to prostě netáhne. V cizině jsme Technical University of Ostrava na rozdíl od domácí arény, kde jsme Vysoká škola báňská. To je jedna z příčin výše zmíněného paradoxu a my si musíme opět po delší době připustit dialog, zdali bychom s tím něco neměli udělat. Dlouholetý vývoj nás posouvá k polytechnickému charakteru a novým technologiím. Tento fakt ale není vidět na našich symbolech. Musíme se domluvit na změně našeho názvu, který je prvním krokem k celkové změně naší image. V pondělí takto jednomyslně rozhodlo i kolegium rektora naší univerzity. Název Technická univerzita Ostrava je jednoduchý, srozumitelný a hlavně popisující to, čím skutečně jsme. Co Vy na to?