Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku

Rozšiřte své znalosti a dovednosti, ať už v rámci profesního růstu nebo pro vlastní obohacení. Nabízíme vzdělávací programy a kurzy lidem každého věku.

Astronomický kurz

Anotace

Přednášky Astronomického kurzu jsou zaměřeny na jevy na obloze, základy poznávání těles Sluneční soustavy a základy astronomie a astrofyziky, kde se posluchači dozví, proč hvězdy svítí, jaké reakce v nich probíhají, jaká jsou vývojová stadia hvězd atd. Vše je podáváno srozumitelnou formou.

Osnova

1. Co lze pozorovat na obloze – orientace na obloze, Slunce (místo východu a západu, pohyb po obloze a hvězdné obloze, deformace a barva disku při východu), Měsíc (pohyb, viditelnost, fáze, co je vidět očima na Měsíci, zatmění Slunce a Měsíce, zákryty, hvězdná velikost, barvy hvězd, umělé družice.
2. Jevy v atmosféře Země – barvy oblohy, duha, polární záře, halové jevy.
3. Dalekohledy – oko, vnímání, rozlišení, sběrná plocha, zvětšení, typy optických soustav, montáže dalekohledů, speciální typy, aktivní a adaptivní optika, HST
4. Souřadné systémy v astronomii, astronomické mapy, atlasy a katalogy – souřadnice, definice hvězdného času, hodinový úhel, orientace na mapách, vyhledání objektu podle mapky a schématu.
5. Souhvězdí pozorovatelná na severní hvězdné obloze – tato přednáška odkazuje na malý atlas souhvězdí, provádí se při večerním pozorování.
6. Slunce a sluneční soustava – vznik sl. soustavy, základní charakteristiky Slunce, proč svítí, co pozorujeme na Slunci dalekohledem.
7. Měsíc - náš kosmický soused – základní charakteristiky, pohyb okolo Země, vysvětlení zatmění, librace, co vidíme v dalekohledu.
8. Planety sluneční soustavy – Merkur, Venuše, Mars (vzhled a změny v dalekohledu, oběžná dráha, základní charakteristiky).
9. Planety sluneční soustavy – Jupiter, Saturn, Uran – dvě nejlépe pozorovatelné planety (vzhled a změny v dalekohledu, oběžná dráha, základní charakteristiky).
10. Další objekty sluneční soustavy – planetky a komety (složení, dráhy, původ – Kuiperův pás a Oortovo mračno, srážky těles, rozpady jader)
11. Fyzika hvězd – základní fyzikální poznatky, vzdálenosti, jasnosti, pohyby, Spektrální typy, H-R diagram.
12. Fyzika hvězd – obecné vlastnosti vývoje, vnitřní stavba, rovnice hydrostatické rovnováhy. Zdroje hvězdné energie. Vývoj hvězd na H-R diagramu.
13. Fyzika hvězd – závěrečná stadia vývoje hvězd – trpaslíci, planetární mlhoviny, supernovy, hypernovy, pulsary, neutronové hvězdy, černé díry.
Typ kurzu Zájmové kurzy
Kód CZV_ZAK_004
ISCED-F Physics
Délka v týdnech 25
Hodinová dotace 50
Požadované vstupní vzdělání Nedefinováno
Typ financování Z prostředků účastníka
Účel vzdělávání jiný účel
Určeno pro Veřejnost
Akreditace Bez akreditace
Garantující útvar Planetárium Ostrava
Garant PaedDr. Ivana Marková, Ph.D.
Studijní referent PaedDr. Ivana Marková, Ph.D.
Jazyk výuky čeština
S kvalifikací ne