Anotace
LaTeX je typografický systém, který je primárně určen k sazbě odborných textů vysoké typografické kvality. Je však vhodný i pro tvorbu různých dokumentů, jako jsou například jednoduché vizitky, obyčejné jednostránkové referáty, rozsáhlé seminární práce, několikasetstránkové knihy, prezentace nebo postery.
Na kurzu si ukážeme jak tyto dokumenty vytvářet a také se budeme věnovat psaní konferenčních příspěvků, vědeckých článků nebo diplomových prací.
Největší předností LaTeXu je schopnost generovat esteticky příjemné a strukturované dokumenty s vynikající typografií. Během kurzu si podrobně popíšeme více či méně známá typografická pravidla, která je dobré dodržovat.
Výhody psaní dokumentů v LaTeXu pocítíme v případě, že píšeme práci, do které je potřeba vkládat zdrojové kódy, matematické rovnice, chemické vzorce, křížové odkazy, citace, obtékané tabulky či obrázky. Na kurzu se naučíme všechny tyto prvky vytvářet a začlenit do dokumentu.
Požadované znalosti pro zápis do kurzu: základy práce na PC
Požadavky/podmínky absolvování kurzu: Student odevzdá odborný text (nebo prezentaci či poster) vytvořený v LaTeXu na libovolné téma. Součástí výsledné práce budou i vzorce, tabulky, obrázky a křížové odkazy.
Osnova
V prvním bloku se seznámíme s instalací potřebných programů pro psaní v LaTeXu nebo s psaním v on-line editorech. Napíšeme svůj první dokument včetně zavedení češtiny. Popíšeme základní příkazy a zadávání různých znaků. Naučíme se zadávat různé mezery a popíšeme typografické rozměry. Neodmyslitelnou součástí je popis práce s písmy a jeho vlastnostmi. Seznámíme se s několika typy seznamů a vkládáním poznámek na okraj nebo pod čarou. Samozřejmou možností je vkládání obrázků v různých formátech. Vytvoříme několik tabulek včetně jejich vhodného umístění v textu a odkazů na ně. Nakonec si text rozčleníme na kapitoly a podkapitoly.
Druhý blok začneme sazbou matematických vzorců. Ukážeme zápis různých matematických symbolů a také psaní samostatných nebo víceřádkových vzorců. Seznámíme se s typografickými pravidly psaní matematických textů. Popíšeme možnosti ovlivnění dělení slov a řádkových či stránkový zlomů. Vytvoříme v textu obsah, seznam literatury a rejstřík. Naučíme se definovat vlastní příkazy či prostředí a jak se nastavují čítače a délky. Popíšeme sazbu do sloupců, obtékání obrázků a tabulek, otáčení textu nebo vkládání zdrojových textů se zvýrazněnou syntaxí. Nakonec se naučíme různé způsoby zadávání barev a vytvoření PDF s hypertextovými odkazy.
Třetí blok je zaměřen na tvorbu prezentací a posterů, což nám umožní rozšiřující balík beamer. Vytvoříme prezentaci s titulní stránkou a logem. Ukážeme jak vytvořit obsah v prezentaci a jak pracuje prostředí pro bloky. Seznámíme se s velkým množství barevných motivů pro prezentace. Neodmyslitelnou součástí prezentace jsou různé překryvy. Na závěr si ukážeme jak do prezentace vkládat tabulky, obrázky nebo zdrojové texty se zvýrazněnou syntaxí. Při psaní posterů potřebujeme umět vytvořit jeho záhlaví, zápatí a zvýraznit jeho důležité části. Také se seznámíme s mnoha barevnými motivy a nezbytnou sazbou do více sloupců.
Dostupné studijní materiály / Available study materials:
[1] RYBIČKA, Jiří. LaTeX pro začátečníky. 3. vyd. Brno: Konvoj, 2003. ISBN 80-7302-049-1.
[2] KOPKA, Helmut a Patrick W. DALY. LaTeX: podrobný průvodce. Přeložil Jan GREGOR. Brno: Computer Press, 2004. DTP & grafika. ISBN 80-722-6973-9.
[3] SATRAPA, Pavel. LaTeX pro pragmatiky, Liberec 2011, http://www.nti.tul.cz/~satrapa/docs/latex/
Běhy kurzu
Datum |
Místo |
Forma |
Cena |
Účastníci |
Lektoři |
Přihlašování od-do |
6. 11. 2024 - 4. 12. 2024 |
Ostrava (KURZ JE JIŽ NAPLNĚN!!!
Třídenní kurz, který se bude konat 6. 11., 20. 11., 4. 12. 2024 od 10:45-14:00 hod, místnost UK150.
Kreditové hodnocení: 2) |
Prezenční |
|
12/12 |
Zobrazit lektory
Lektoři
- Mgr. Zuzana Morávková, Ph.D.
|
2. 9. 2024 - 5. 11. 2024 |