Platnost příspěvku skončila 9. 11. 2012!

VŠB-TU Ostrava a strojírenské Vítkovice spolupracují

.
Třetí největší univerzita v ČR - Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava vychovává odborníky různých profesí nejen pro Moravskoslezský kraj, ale pro celou republiku. Strojírenská skupina VÍTKOVICE MACHINERY GROUP se dnes ani do budoucna neobejde bez technicky vzdělaných odborníků. VŠB-TUO dokáže do jejich řešitelských a projektových týmů vychovat kvalitní odborníky. Strojírenské Vítkovice a univerzita se dlouhodobě setkávají při spolupráci na společných projektech, které řešily či řeší řadu zadání : od nových postupů ve výrobě, přes zvyšování kvality technického vzdělávání až po popularizaci a propagaci vědy a výzkumu.

Celkově jde o 21 společných projektů za více než 1,6 miliardy korun. Ve společných projektech jde partnerům rovněž o zajištění dostatečného počtu technicky vzdělaných absolventů. V praxi to ovšem znamená zvýšit zájem mladých lidí o technické obory a dosáhnout toho, aby nejtalentovanější studenti zůstali v oboru a věnovali se vědě a výzkumu nebo jeho aplikacím. Prostředkem k popularizaci vědy, techniky a výzkumu se stane projekt Svět techniky. Náš kraj a právě Ostrava je to pravé místo pro podobné centrum. Svět techniky vyroste v místě, které průmyslovou výrobu pamatuje, v Dolní oblasti Vítkovic.

„V získávání mladých talentovaných lidí je třeba být proaktivní a přesvědčit je o tom, že volba takového povolání je pro budoucnost jejich i naší volbou správnou. Ukázat jim, o čem jsou technické obory, že nejde jen o to technologií využívat, ale také je i vytvářet. Proto se do takového projektu zapojujeme, chceme nechat naše potenciální studenty nahlédnout pod pokličku toho, jak věci fungují", říká o společném projektu rektor VŠB-TUO prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc.

Moravskoslezský kraj byl vždy krajem průmyslovým. Jeho restrukturalizace vedla k utlumení některých tradičních oborů, jiné se však nově rozvíjejí. Svět techniky by měl být výkladní skříní všeho co nás reprezentuje. Spojení strojírenských Vítkovic a technické univerzity je dobrým krokem k vybudování centra, kde bude vzdělávací činnost založena na tvůrčí a výzkumné činnosti.

Mgr. Táňa Kantorková

manažerka pro vnější vztahy
telefon: 597 323 700 e.mail:

Vloženo: 20. 8. 2010