Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

Virtuální univerzita třetího věku na VŠB-TU Ostrava

Na Geologickém pavilonu prof. Pošepného při Hornicko-geologické fakultě VŠB-TU Ostrava bylo v minulém roce otevřeno Kontaktní středisko Virtuální Univerzity 3. věku. Fakulta tak zajímavým způsobem rozšířila spektrum nabídky vzdělávání pro seniorskou veřejnost.

„Virtuální kurzy, které tvoří základ tzv. „vzdálené výuky" Univerzity třetího věku (U3V), představují novou alternativu ke klasické prezenční přednáškové výuce U3V", říká Martina Polášková z Geologického pavilonu VŠB-TUO.

Jsou založeny na využití nových komunikačních technologií a internetu, mají prvky distančního vzdělávání a jsou didakticky přizpůsobeny charakteristickým specifikům cílové skupiny - seniorům se zájmem o vzdělávání na vysokoškolské úrovni.

Vzdálená výuka je určena především pro vzdělávání seniorů kteří se z různých důvodů nemohou zúčastňovat přednášek U3V presenční formou (vzdálenost, zdravotní a časové důvody, finanční náročnost na dopravu apod.). Dostupnost kdekoliv a kdykoliv je největší výhodou virtuálních kurzů. Studium vzdělávací skupiny organizuje koordinátor – instruktor. Znalost práce s počítačem není podmínkou účasti.

Systém této výuky je založen na přednáškách natočených vysokoškolskými lektory z rozličných vysokých škol ČR, které se prostřednictvím internetu dají aplikovat do každého místa v ČR, nezávisle na čase. Výuka probíhá v tzv. konzultačních střediscích (KS), kde senioři společně co 14 dnů zhlédnou natočené přednášky, které jsou umístěny na internetových stránkách VU3V. Časový prostor do následující přednášky může každý senior využít k samostudiu podle svých možností přístupu k internetu – z domova, v knihovnách apod. Ve veřejné části těchto webových stránek (http://www.e-senior.cz) jsou volně přístupné základní informace. Přístup k přednáškám je možný až po zaregistrování na základě písemné přihlášky seniora. Každý kurz obsahuje šest přednášek na zvolené téma.

Od 20. ledna 2012 budou přijímány přihlášky na kurz „Kouzelná geometrie", který poukazuje na denní potřebu a využití toho co s touto vědou souvisí – od přírody až po techniku či architekturu.

Kontakt: Ing. Martina Polášková, Geologický pavilon VŠB-TU Ostrava, 597 325 392, martina.polaskova@vsb.cz

Vloženo: 11. 1. 2012