Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

Šachohrátky Pavla Klose v galerii VŠB-TUO!

Dekorativní artefakty – Šachohrátky Pavla Klose společně se šperky Bronislavy Jandačkové můžete od 2. dubna spatřit v galerii VŠB - Technické univerzity Ostrava v Ostravě-Porubě.

Pavel Klos začínal svou kariéru jako aktivní koncertní hudebník. V 80. letech pracoval v Čs. rozhlase Ostrava a od roku 1994 vyučuje hudbu v Základní umělecké škole v Bílovci.
Dekoračními artefakty se Pavel Klos zabývá asi 14 let. První výstavu uskutečnil koncem roku 2004 v bíloveckém muzeu. „Základní filozofií těchto artefaktů je fascinace dokonalostí šachové hry, nekonečnosti hracích variací a hlavně prosté, ale velmi působivé podoby hracího pole," vysvětlil svou „posedlost" šachem Pavel Klos. „Pro svá díla používám hlavně dřevo a kresbu na tomto dřevě - to v kombinaci se vším, co mi přijde pod ruku. A protože jsem především muzikant, tak se v mých výtvorech velmi často objevují odkazy právě na tuto hlavní profesí," dodal Klos.

Bronislava Jandačková je občanským povoláním učitelka. Vystudovala UMPRUM v Ostravě, obor užitá malba a Filozofickou fakultu Ostravské univerzity, obor český jazyk - výtvarná výchova. Pracuje jako učitelka na Soukromé základní škole PRIMA v Ostravě-Vítkovicích..

„Kreslím, maluji a tvořím od dětství, korálkům se věnuje zhruba tři roky. Zkušenosti z různých výtvarných technik nyní praktikuji v drobném drátování," prozradila na sebe Bronislava Jandačková.

Bronislava Jandačková je autorkou menších ozdobných předmětů, pracuje technikou ketlování, technikou šité krajky a šitého šperku z korálků. Velkou inspiraci nachází v přírodě, v tvorbě přírodních národů, v tradičních lidových řemeslech, na ulici a samozřejmě také na internetu. Na této výstavě prezentuje šperky, které se snaží uvést do souvislosti s výběrem materiálu oděvu. Volila spíše bytelnější a masivnější tvary v kombinaci se zemitými barevnými odstíny použitých materiálů.

„Při své práci nejraději používám různé tloušťky i povrchové úpravy měděných drátů, dále nerezové, postříbřené a mosazné dráty. Při oplétání a drobných zdobných záležitostech pracuji s drátem včelařským. Skleněné korálky, mačkané korálky, voskované perly, skleněný rokail a ostatní bižuterní komponenty pak kombinuji se skleněnými valouny i přírodními kameny. Současně se šperky a ve velké míře přímo k vyráběným šperkům vytvářím také originální malovaná trika a další výtvarné textilní a dekorativní projekty," doplnila Jandačková.

Výstava v galerii VŠB-TUO potrvá do 27. dubna 2012.

Vloženo: 22. 3. 2012