Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

150 let Jednoty českých matematiků a fyziků v galerii VŠB-TUO!

Od pondělí 9. července 2012 je v galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě k vidění výstava s názvem 150 let Jednoty českých matematiků a fyziků. Jejím cílem je představit na půdě technické univerzity stopadesátiletou historii a činnost Jednoty českých matematiků a fyziků a její ostravské pobočky založené v roce 1957.

JČMF sdružuje matematiky, fyziky, učitele, studenty a příznivce matematiky a fyziky a příbuzných oborů. Podílí se na rozvoji matematiky, fyziky i na zdokonalování a modernizaci jejich výuky. JČMF je zakládajícím členem Evropské matematické společnosti, Evropské fyzikální společností a garantem členství ČR v Mezinárodní matematické unii. Vznikla ze Spolku pro volné přednášky z matematiky a fyziky, který v roce 1862 založili studenti Filozofické fakulty Pražské univerzity. Od té doby prošla četnými změnami, jak koncepčními, tak organizačními

Ze severomoravského regionu pocházeli i dva ze zakladatelů Jednoty českých matematiků a fyziků a to Hugo Pavlík a Josef Lošťák.

Mezi členy Spolku pro volné přednášky z matematiky a fyziky byl Josef Lošťák přijat na základě řešených úloh už dne 28.3.1862. V letech 1862-1863 byl jeho jednatelem a v letech 1863-1864 předsedou.

Jeho činnost dobře charakterizují slova: „Po odchodu předsedy Lošťáka v říjnu 1864 začíná život spolkový ochabovati, mizí hloubka a vědecká opravdovost schůzí" [Posejpal, V.: Dějepis jednoty českých matematiků. Praha 1912].

Josef Lošťák byl také prvním, kdo měl ve Spolku první přednášku v českém jazyce.

Ostravská pobočka JČMF byla založena v roce 1957.

Zpočátku se činnost pobočky soustředila na pořádání přednášek z matematiky a fyziky pro členy Jednoty. Jednou v měsíci tak mohli členové pobočky vyslechnout výklad o moderních metodách a seznámit se s novinkami v matematice a fyzice. V současnosti JČMF pořádá celou řadu akcí, mimo jiné i pravidelné matematické a fyzikální olympiády, soustředění, řadu popularizačních akcí a konferencí.

Více se o činnosti Jednoty českých matematiků a fyziků dozvíte na výstavě v galerii VŠB-TUO. Potrvá do 24. srpna 2012. vstup o galerie je zdarma.

Vloženo: 4. 7. 2012