Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2013!

Ostrava patří mezi špičku evropského automobilového výzkumu

Unikátní laboratoře, jedny z nejlepších v Evropě, mají v Ostravě k dispozici firmy podnikající v automobilovém průmyslu. Díky Moravskoslezskému automobilovému klastru (MAK) mohou testovat hlučnost či životnost dílů v podmínkách na světové úrovni.

Kromě toho MAK zabezpečuje také významný mezinárodní projekt AutoNet, jehož cílem je rozvoj nadnárodní spolupráce firem v automobilovém průmyslu např. v oblastech elektromobility a mechatroniky. Rovněž plně využívá tzv. inovačních voucherů pro podporu spolupráce firem a vysokých škol ve výzkumu a vývoji v Moravskoslezském kraji.Laboratoře MAK jsou zaměřeny na výzkumně vývojové činnosti v oblasti hluku, tepelných
a pulsačních systémů. Umožňují měřit hlučnost automobilových dílů nebo tepelný výkon chladících
a klimatizačních systémů. Životnost výrobků je možné ověřit v pulsační laboratoři, která provádí např. testování komponentů automobilových chladících a klimatizačních systémů. Pulsační laboratoř v kombinaci s tepelnou přináší užitek také pro letecký průmysl. Umožňuje provádět zkoušky při teplotách -70 stupňů Celsia. „Za dobu svého fungování laboratoře přispěly k řešení výzkumně vývojových úkolů jak členů Moravskoslezského automobilového klastru, tak i subjektů, kteří nejsou členy. Náš zákazník, který vyrábí automobilové zámky dveří, dostal v loňském roce ocenění Nejtišší automobilový zámek na světě. Vývoj tohoto zámku byl testován v naší laboratoři," uvedl Ladislav Glogar, výkonný ředitel klastru.

Mezinárodního projektu AutoNet se účastní 7 zemí Evropské unie. Jeho cílem je rozvoj nadnárodní spolupráce, sdílení nejlepších praktik, navázání nových kontaktů a rozšíření obchodních aktivit v rámci Střední Evropy. V projektu je registrováno celkem 390 aktérů a podepsány byly již
4 kooperační dohody.

Inovační vouchery jsou účinným nástrojem podpory rozvoje spolupráce firem a vysokých škol v oblasti výzkumu a vývoje v Moravskoslezském kraji. Fungování inovačních voucherů vysvětlil Ladislav Glogar: „Konkrétním přínosem je to, že kraj finančně přispěje firmě, která zadá určité výzkumně vývojové projekty k řešení vysoké škole. Je důležité, že na projektech pracují také studenti. Výsledky jsou zatím ze strany firem hodnoceny velmi kladně. Klastr této formy využil při vývoji metodiky testování vibrací a hluku ve specifických místech automobilu".

Pro více informací kontaktujte:
Lukáš Klapil Ladislav Glogar

Crest Communications Ostrava Moravskoslezský automobilový klastr