Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Pastelové pohlazení nabízí galerie VŠB-TUO

Od 4. února 2013 zahajuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava obrazů amatérského autora Rostislava Turoně pod názvem „Pastelové pohlazení“ Všechny jeho obrazy jsou malovány suchým pastelem nebo kombinací suchého pastelu a jiných médií jako jsou akvarelové barvy, pastelky či uhel. Na první pohled diváka zaujmou překvapivou barevností.

Rostislav Turoň rád experimentuje s protiklady (výrazné teplé i studené barvy). U kladení jednotlivých odstínů barevných skvrn dodržuje jak jisté fyzikální zásady z oblasti optiky a světelné perspektivy, tak má zároveň na zřeteli samotný námět obrazu. Tato pravidla někdy porušuje ve prospěch výsledného vyjádření. Základní kontrast barev projevuje různou měrou užití odstínů červené a modré.

Ač absolvent Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství považuje se autor za renesančního člověka, který nejen maluje a píše básně, ale také „vědecky bádá". Při výběru témat se soustředí především na klasickou malbu, která se dle jeho názoru se nemůže nikdy omrzet. Rád experimentuje až někdy s příliš vyhraněnou barevností, kontrastem chladných a teplých skvrn. Oblíbeným médiem je suchý pastel, podmalován akvarelovými barvami.

„Inspirace přírodou, jejíž součástí se ve vymezeném čase stává i lidská bytost, je pro mě velmi důležitá a to nejen v oblasti tvorby, ale taktéž v mém povolání a především v životě samém,"říká o sobě Rostislav Turoň.

Výstava „Pastelové pohlazení" je v galerii VŠB-TUO v Ostravě-Porubě zpřístupněna až do 1. března 2013.

Vloženo: 1. 2. 2013