Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Efektivnější systém na využití energie slunce vymysleli strojaři s přispěním vysokoškoláků

Další dílčí konstrukční změny a poslední optimalizace algoritmu řídicího systému z prvních březnových dnů umožní Strojírnám Bohdalice navýšit výstupní výkon koncentrační solární elektrárny se Stirlingovým motorem až nad hranici 35 kW.Je to výsledek, který předčil původní očekávání.

Už loni ve druhém pololetí se strojařům z Bohdalic ve spolupráci se studenty a odborníky z Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava podařilo, po sedmi letech výzkumu a vývoje, dosáhnout požadovaného výstupního výkonu elektrárny 30 kW.

Na prototypu nového zařízení na výrobu elektrické a tepelné energie ze slunce, které stojí v areálu Strojíren Bohdalice, totiž specialisté z praxe i výzkumníci univerzity vyladili součinnost mezi solární a strojní částí zařízení. Nyní mohou Strojírny Bohdalice, po dokončení posledních etap vývoje i testování zařízení,odstartovat nabídky klientům. Zájem o zařízení přitom už projevili odběratelé z několika zemí celého světa.

Nový systém sice využívá už známých prvků, ovšem v dosud nepoužívané kombinaci. Jednou z jeho velkých výhod je, že umí koncentrovanou sluneční energii zpracovat efektivněji než špičkové fotovoltaické solární panely. Tu totiž jímá polohovatelný zrcadlový koncentrátor, který odráží a koncentruje sluneční záření do jeho ohniska.Tuto tepelnou energii, kterou lze stabilně udržovat již krátce po východu slunce téměř až do jeho západu na teplotách 760° až 800°C, přemění na využitelnou elektrickou a tepelnou energii Stirlingův motor. Motor původně téměř deset let vyvíjela společnost Tedom a její vývoj společnost Strojírny Bohdalice převzala před třemi lety.

Nová technologie má kromě dvojnásobné účinnosti ve srovnání s fotovoltaikou také výrazně menší nároky na zastavěnou plochu při stejném instalovaném výkonu. Ročně generuje až o 70 procent více výstupní elektrické energie. Výstupní tepelnou energii lze navíc využívat například k odsolování, chlazení, sušení a dalším technologickým účelům potřebným v různých výrobních provozech.

„Předpokládáme, a současný zájem už to potvrzuje, že zařízení bude pro naši společnost velmi žádaným produktem především na export," vysvětluje generální ředitel Strojíren Bohdalice Dušan Ondrášek s tím, že obrovské využití koncentrační solární elektrárny se Stirlingovým motorem se dá očekávat mimo jiné i na Blízkém východě av afrických zemích.

Na vývoji zařízení se kromě specialistů společnosti Strojírny Bohdalice,se zkušebnami v Hořovicích i Bohdalicích, podílelo i univerzitní centrum ENET a také pět účastníků doktorandského studia z ostravské katedry energetiky, pro které byla zajímavá vědecká práce přirozeným přechodem od teorie k praxi. Odborníci z centra ENET (Centrum energetických jednotek pro využití netradičních zdrojů energie) nyní budou chtít u nového zařízení využít i výsledky svého dalšího výzkumu, který se týká akumulace energie.

„Když mají studenti možnost věnovat svou energii něčemu konkrétnímu, co přináší hmatatelné výsledky, je to okamžitě poznat na jejich aktivnějším přístupu ke studiu, prostě je to více baví. A podobná zkušenost výrazně zvedá jejich cenu na trhu práce, vidíme, že pak nemají problém najít zajímavé zaměstnání," vysvětluje vedoucí katedry energetiky Fakulty strojní a ředitelka centra ENET Dagmar Juchelková.

Vloženo: 11. 3. 2013
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět