Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Tým SAZE dává vzniknout nové tradici

Mezinárodní strojírenský veletrh v Brně je nejvýznamnější průmyslový veletrh ve střední Evropě. Letošní ročník se koná od 7. do 11. října 2013 a zastoupeny jsou zde všechny klíčové oblasti strojírenského a elektrotechnického průmyslu. Letos své aktivity představí i malý výzkumný a projektový tým SAZE z VŠB-TUO.

SAZE je zkratkou pro Systémy Alternativních Zdrojů Energií. Tým pod vedením doc. Bohumila Horáka z Fakulty elektrotechniky a informatiky se problematikou měření a řízení alternativních zdrojů energií zabývá už od roku 2000.

„Vedle pedagogické činnosti vyvíjíme řadu aktivit směřovaných k informovanosti veřejnosti o alternativních a obnovitelných zdrojích energií a jejich využívání. Cíleně se však věnujeme podpoře středních škol a motivaci mládeže k dalšímu studiu", říká doc. Horák.

Výzkumná a vývojová činnost je zaměřena převážně do oblastí solárních fotovoltaických systémů, geotermálních systémů, vodíkových technologií a systémů akumulace tepelné a elektrické energie. V posledních letech je týmem s velkou podporou komerčních subjektů a zároveň projektů z veřejných finančních zdrojů rozvíjen koncept elektromobility - pohonných jednotek elektromobilů a jejich infrastruktury.

Díky podpoře ze strany Automa a ASEP je možno navštívit exhibiční výstavní stánky týmu v pavilonu „Z" brněnského výstaviště od pondělí 7.10. do pátku 11.10.2013. Je možno si zde prohlédnout elektromobil KAIPAN VoltAge s prototypem nabíjecí stanice NS-A. Vedle řady informačních posterů programu VŠB-TUO „Zlepši si techniku" se související tématikou měničů, akumulace energie, nanobrzdových materiálů a nanolaků se specifickými vlastnostmi je k vidění i studentský film o Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava. Návštěvníci se zde mohou přihlásit do řady soutěží, které bude tým organizovat v nejbližším období. Z významných akcí je třeba zmínit alespoň soutěže „Den robotů", „Napájeni Sluncem" či „Postav si svůj CNC stroj".

Vloženo: 9. 10. 2013