Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Město fotografií v galerii VŠB-TUO

V pondělí 4. listopadu 2013 zahajuje v galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava fotografií Jiřího Kudělky s názvem Město fotografií. Realita fotografií byla nasnímána v Ostravě v posledních několika letech a charakter snímků je částečně inspirován životem města.

„Fotografie nemůže nikdy zachytit skutečnou realitu, protože ta ani neexistuje - všechno je v našich představách," říká o svých dílech autor. „Na fotografii jde vždy o nějakou manipulaci fotografa se skutečností, kterou si posléze divák interpretuje svým vlastním způsobem. Výsledkem činnosti obou vzniká sdělení, případně emoce při vnímání snímků.", dodává.

Jiří Kudělka je absolventem VŠB, velice brzy ale „zběhl" ke kumštu a doplnil si vzdělání na Slezské univerzitě v Opavě, kde studoval fotografii.

Aktuálním tématem jeho fotografií je stále život a každodenní město. Možná na první pohled není zřejmé, že všechny snímky vznikly v Ostravě, protože jsou možná více fotografickou představou o městě i životě, než realitou. Fotograf si vybírá ze skutečnosti to, co ho nejvíc zajímá. Na fotografiích je pořád stejné město s mikropříběhy lidí v něm žijících, město, jehož historie je poznamenána prudkým rozvojem, imigrací, centrálním plánováním a stále trvajícími strukturálními proměnami a lidmi, hledajícími sebe i svůj prostor v něm. Snad trocha představivosti výstavy "Město fotografií" prohloubí vztah diváka k městu i lidem v něm.

Výstava „Město fotografií" v galerii VŠB-TUO potrvá až do 29. listopadu. Vstup do galerie je zdarma.

Vloženo: 30. 10. 2013