Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2014!

Věda v umění, umění ve vědě – výstava fotografií začíná v galerii VŠB-TUO

Věda v umění, umění ve vědě – výstava fotografií začíná v galerii VŠB-TUO
Ode dneška je v galerii Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) instalována neobvyklá výstava. Spojuje umění a vědu, jak ji dělají studenti i akademičtí pracovníci univerzity. Také proto má příznačný název Věda v umění, umění ve vědě. Výstava představí samostatné fotografické kolekce pořízené při práci tří vědeckých týmů.

„V galerii se většinou prezentuje nějaké umění. My tam ale vlastně představíme svou práci," vysvětluje Daniel Gelnar, člen týmu profesora Jiřího Zegzulky z laboratoře sypkých hmot VŠB-TUO. „Pokud partikulární hmotu dopravujeme či skladujeme, vždy vzniká dynamický tok tohoto materiálu. Když tento proces zastavíme zmáčknutím spouště, rodí se opravdová umělecká díla," komentuje sérii fotografií Jiří Zegzulka.

Druhá kolekce se rodila při výzkumu energetických surovin a materiálů, vznikajících při procesech v energetice. Autor Dalibor Matýsek pořizoval snímky pomocí několika typů mikroskopů, optického stereomikroskopu nebo elektronového mikroskopu. Diváka tak překvapí nečekaně krásné tvary, které mohou mít například prachové částice popílku.

„Mikroskop fascinuje vědce a zvídavé lidi svou schopností proniknout hlouběji do světa, který nás obklopuje, a odhalit stavbu materiálu, netušené povrchy nepatrných částeček, přeměny probíhající před našima očima a přesto neviditelné," komentuje záběry profesorka Dagmar Juchelková, z vědeckého centra ENET VŠB-TUO, které je pořadatelem výstavy.

Také poslední fotografická série vznikala pod mikroskopem, který tentokráte zachytil povrchy krystalizujících materiálů. „Vybrali jsme chalkogenidová skla, která mají zcela unikátní fyzikální vlastnosti. „Ty je předurčují k velkým možnostem využití, v každodenním životě se s nimi setkáváme třeba v nosičích dat, jako jsou CD nebo DVD," popisuje Jaroslav Barták z Univerzity Pardubice. Právě odtamtud, z katedry fyzikální chemie, je třetí tým, který se zapojil do přípravy výstavy. „Spolupráce dvou univerzit s příbuznými obory je vždy podnětná. Takže se netěším jen na výstavu, ale také na nové lidi, nové kontakty a snad i nové zájemce o studium," doplnil Jaroslav Barták, který se chystá osobně přijet na vernisáž.

Slavnostní zahájení výstavy se uskuteční ve středu ve 12 hodin, kdy jednotliví autoři svůj fotografický projekt také blíže představí. Během měsíce, kdy budou snímky z vysokoškolských laboratoří zdobit univerzitní výstavní místnost, se uskuteční také několik odborných přednášek souvisejících s tématy záběrů.

Výstava Svět v umění, umění ve vědě je v galerii VŠB-TUO k vidění až do 31. března 2014. Vstup do galerie je zdarma.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Mobil: +420 733 627 896

Vloženo: 3. 3. 2014
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět