Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2015!

Studenti ostravské technické univerzity se pokusí pokořit gravitaci

Studenti připravení důvtipem pokořit gravitaci se dnes ve 14 hodin setkají před vstupem do nákupního centra Karolína v Ostravě. Soutěže Red Bull Gravity Challenge se zúčastní i tým katedry energetiky Fakulty strojní Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava.

Recese se v tomto případě tak trochu změní ve vědecký pokus, protože úkolem účastníků bude shodit z výšky nevařené vejce na cíl tak, aby se nerozbilo. Studenti se pod vedením svého pedagoga Ondřeje Němčeka pečlivě připravili a jako rekvizity si přivezou nejen nafukovací balónky s héliem, ale také třeba pytel pečlivě odvážené mouky, s jejichž pomocí se pokusí přelstít Newtonův zákon gravitace. Soutěž se uskuteční na hlavním prostranství před Karolinou. Tým z VŠB - TU Ostrava akci pojímá nejen jako zajímavé rozšíření výuky, ale také jako propagaci technických oborů u veřejnosti. Milým zpestřením bude pro všechny účastníky soutěže popkornovač, který tým zkonstruoval.

Je tomu přibližně 300 let, kdy Isaac Newton seděl pod stromem v Cambridgi a na hlavu mu prý spadlo jablko. Věrohodné prameny však hovoří o svědcích události, kteří byli ochotni přísahat, že bouli na Isaacově hlavě způsobilo vejce. Patrně tato událost zavdala i mnohým filosofům k debatám, zdali to právě nebylo ono první vejce, ze kterého vzešlo první kuře. Ať už to tenkrát bylo jakkoli, podstatné je, že tato událost přivedla lidstvo k otázkám gravitačního zákona, který se snaží neustále pokořit.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková

E-mail: klara.janouskova@vsb.cz

Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava

má více než 160 let dlouhou tradici. V rámci své činnosti poskytuje bakalářské, magisterské i doktorské studium na 7 fakultách a ve dvou univerzitních studijních programech v prezenční i kombinované formě. Univerzita realizuje nebo se podílí na mnoha významných projektech v oblasti výzkumu a vývoje a spolupracuje s řadou domácích i zahraničních univerzit a se soukromým sektorem. Další informace na www.vsb.cz.

Vloženo: 13. 5. 2014