Platnost příspěvku skončila 30. 8. 2016!

Na VŠB-TUO vzniká čtrnáctimetrová stavba ostravské radnice

Téměř tři tisíce krabic je potřeba k vytvoření makety ostravské radnice v měřítku 1:6, která vzniká na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB-TUO).

Model radnice, který je postaven z kartonových krabic, vzniká prozatím v prostorách vysokoškolské tělocvičny. Dokončen bude 12. září, v den konání srazu absolventů VŠB-TUO, který bude probíhat v areálu univerzity. Maketa, která je samonosná, 14 metrů vysoká a 15 metrů široká, bude postavena na venkovním prostranství porubského univerzitního kampusu. Další tři týdny (od 15.9. do 5.10.) bude vystavena v ostravském Dvojhalí, poté pravděpodobně na venkovním prostranství přímo před ostravskou radnicí. "Model radnice bude opravdu věrný", prozrazuje prorektor pro mezinárodní vztahy a sociální záležitosti VŠB-TUO Jaromír Gottvald. "Stavíme ho podle nápadu docenta Miloše Kvarčáka z Fakulty bezpečnostního inženýrství, který se inspiroval podobnou kartónovou stavbou ve Francii", doplňuje Gottvald. Stavba tak probíhá podle přesné studie, kterou vypracovali pracovníci a doktorandi Katedry architektury Fakulty stavební pod vedením architekta Igora Krčmáře. Model tak bude vybaven například funkčními elektrickými hodinami umístěnými na věži tak, jako je tomu u reálné předlohy. V České republice o podobném záměru autoři neví.

Ve vysokoškolské tělocvičně jsou v tuto chvíli kartónové krabice skládány do větších celků. "Dáváme dohromady desítky modulů", vysvětluje architekt Krčmář. "Na srazu absolventů báňské, kde bude maketa dostavěna, už bude k jejich spojení stačit izolepa", dodává. I tak si ale závěrečná stavba papírové budovy vyžádá hodně práce více než desítky pracovníků a zvláštní opatření. I když by se na ní mohl podílet prakticky kdokoliv, kdo na sraz absolventů zavítá, bude zapotřebí vysokozdvižné plošiny, lešení a z důvodu bezpečnosti budou přítomni také hasiči z Fakulty bezpečnostního inženýrství. „A abychom stavbu stihli dokončit v den srazu absolventů, musíme ji na místě začít stavět den dopředu", doplňuje Gottvald.

Doc. Miloš Kvarčák, který stojí za myšlenkou věrný model radnice vytvořit, dále dodává: „Nová radnice je dominantou Ostravy. Jedná se o zajímavou funkcionalistickou stavbu a o symbol našeho města", popisuje záměr. Organizátoři předpokládají, že poté, co model radnice vystaví ve Dvojhalí a před radnicí, věnují ho základním školám, které projeví zájem. Žáci si pak budou moci postavit jakékoli modely budov podle vlastní fantazie.

Krabice pro model ostravské radnice vyrobila pro VŠB-TUO společnost MODEL Obaly Opava, která jeho výrobu také sponzorsky podpořila.

Vloženo: 29. 8. 2014