Platnost příspěvku skončila 15. 9. 2016!

VŠB-TUO ožila Zlatou promocí, stavbou čtrnáctimetrového modelu ostravské radnice či odhalením chodníku slávy: otevřela brány svým absolventům.

Historicky první Sraz absolventů Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava (VŠB-TUO) proběhl 12.9.2014 v prostorách univerzitního kampusu v Ostravě-Porubě.

Na tři tisíce absolventů všech věkových kategorií si přijelo prohlédnout místa, kde studovali a setkat se se spolužáky i pedagogy univerzity. Univerzita se představila jako progresivní vzdělávací instituce a nechala absolventy nahlédnout i do svých výzkumných laboratoří. „Spolupráce s absolventy je pro náš klíčová a uspořádáním srazu bychom ji rádi dále posílili", vysvětluje rektor VŠB-TUO Ivo Vondrák.

Téměř stovka bývalých absolventů obdržela na slavnostní Zlaté promoci po 50ti letech nový diplom.

75 absolventů z roku 1964 po padesáti letech převzalo pamětní diplom. Jedná se o absolventy tří fakult: Hornicko-geologické, Hutnické fakulty (dnešní Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství) a Fakulty strojní. „Absolventům jsme chtěli poděkovat za práci, kterou odvedli a na jejímž začátku stálo právě vzdělání na naší univerzitě. Protože, jak říkávám, mít krásný kampus je skvělé, ale mnohem důležitější jsou naši úspěšní absolventi, kteří nesou genetický kód naší školy dále do světa," řekl rektor univerzity Ivo Vondrák. „Velmi mne toto pozvání potěšilo. Promoce jsou vlastně důstojnější než před padesáti lety. Tehdy jsme diplomy dostali v Domě kultury a taláry jsme neměli." prozradil jeden ze zlatých absolventů Jan Šimůnek. Promoce proběhla v talárech a za přítomnosti nejvyšších univerzitních hodnostářů. „Upřímně mě překvapila obrovská sounáležitost absolventů se svojí univerzitou i s konkrétními fakultami" popisuje prorektor pro mezinárodní záležitosti a sociální vztahy Jaromír Gottvald. „Jak jsme dnes viděli, studenti jsou na svou alma mater opravdu hrdí", doplnil.

Rektor VŠB-TUO společně s představitelem průmyslu, Janem Světlíkem, odhalili chodník slávy významných absolventů

Stejně jako má Hollywood svůj chodník slávy na Hollywood Boulevard, prostranství před rektorátní budovou VŠB-TUO zdobí od dnešního dne bronzové odlitky stop nejvýznamnějších absolventů. Jedná se o výjimečnou poctu, proto bude každý rok přibývat maximálně jedna stopa. Ta první patří Janu Světlíkovi, předsedovi představenstva a generálnímu řediteli firmy VÍTKOVICE HOLDING., a.s. Známý mecenáš moderního umění, filantrop a především velký ostravský patriot absolvoval Vysokou školu báňskou v roce 1982. „Studenti by měli studovat cizí jazyky a dobře znát minimálně dva, jedině tak budou úspěšní ve své profesi", vzkázal Jan Světlík dnešním studentům.

Největší vysoká škola na severní Moravě uspořádala historicky první Sraz absolventů ke 165. výročí svého založení. Pro všechny návštěvníky byl připraven bohatý program. K velkým lákadlům patřil model Ostravské radnice, který byl v měřítku 1:6 postaven na parkovišti u auly univerzity. Obří model radnice je vysoký čtrnáct a široký patnáct metrů. Ve věži radnice jsou i funkční hodiny. Stavitelé nevšední budovy se pokusí o zápis do Guinessovy Knihy rekordů.

V univerzitním kampusu se mohli absolventi setkat se svými bývalými spolužáky a pedagogy, zavzpomínat na místech, kde prožívali svá studentská léta, ale také navštívit nové budovy s moderními výukovými prostory a špičkovými laboratořemi. Každá z fakult si pro své absolventy připravila speciální program a ukázala, co vše se na její půdě vyvinulo a co se řeší. Své brány otevřel i superpočítač, představily se nejen studentské organizace, ale třeba i sportovní areál kampusu. K vidění byly elektromobily, či speciální bezpilotní vzducholoď měřící prach v ovzduší.

Kromě poutavých programů všech fakult a celoškolských ústavů byl připraven doprovodný kulturní program. Na dvou pódiích vystoupili známí interpreti jako UDG, Věra Špinarová, Hradišťan, improvizační soubor Odvaz a mnoho dalších. Celá akce pak vyvrcholila noční absolventskou party.

Historie Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava se datuje již od roku 1849. Od té doby se z původního montánního učiliště v Příbrami stala moderní a respektovaná instituce na poli vzdělávání, vědy a výzkumu nejen v České republice, ale i v zahraničí. Univerzitní kampus, který se začal budovat již v polovině 60. let, a který jen za posledních 10 let zdvojnásobil svou velikost a možnosti, je dnes jedním z největších a nejmodernějších univerzitních kampusů ve střední Evropě.

Kontakt pro média:

Klára Janoušková, mluvčí VŠB-TUO