Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2021!

Vědecká spolupráce s USA úspěšně pokračuje

Vědecký tým Lenka Kunčická a Radim Kocich z Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava optimalizoval technologický postup výroby velmi pevné biokompatibilní slitiny titanu.

V blízké budoucnosti by se mohla používat k výrobě různých komponentů pro medicínu, určených k implantování do lidského těla. Při užití tohoto postupu bude možné vyrábět implantát o výrazně menším průměru při zachování, nebo dokonce ještě vylepšení mechanických vlastností.

Na vývoji biokompatibilních materiálů mezinárodní tým pracuje od roku 2013. „Výzkum nových biokopatibilních materiálů je velmi důležitý, protože dosud používané slitiny často nedostačují svými vlastnostmi současným potřebám medicíny, nebo některé z nich lidský organizmus špatně přijímá a ukazuje se, že některé jsou pro tělo dokonce toxické,“ uvedla Lenka Kunčická, vědecko-výzkumná pracovnice.

Vynikající výsledky týmu v oblasti výzkumu biokompatibilních materiálů zaujal i redakci prestižního vědeckého časopisu Progress in Materials Science. Redakce oslovila ostravské a coloradské vědce, aby připravili na toto téma odborný článek. Padesátistránkový text shrnující dosavadní výzkum biokompatibilních materiálů v celém světě a informující také o výsledcích výzkumu ovlivňování mechanických vlastností těchto materiálů pomocí tvářecích technik bude publikovat červencové číslo celosvětově uznávaného periodika. V on-line verzi je již k dispozici.

Časopis má Impact Factor 31, přičemž u nejprestižnějších odborných titulů světa se pohybuje mezi 30 a 40. Pro fakultu je to proto velká čest. Za více jak stoletou historii časopisu je to teprve po šesté, co v něm publikují čeští vědci, a poprvé se v něm představují akademici z VŠB – Technické univerzity Ostrava,“ uvedla proděkanka FMMI Adéla Macháčková.

Vloženo: 28. 4. 2017