Platnost příspěvku skončila 29. 10. 2020!

Erasmus slaví 30 let

Jeden z nejúspěšnějších projektů Evropské unie, program Erasmus, slaví své třicáté narozeniny.

Jeden z nejúspěšnějších projektů Evropské unie, program Erasmus, slaví své třicáté narozeniny. Jeho počátky začaly v roce 1987 a za tu dobu do zahraničí, za studiem či pracovní stáží, vyjelo na 9 milionů lidí.

Naše republika se do programu zapojila o necelých 11 let později, první studenti začali vyjíždět ve školním roce 1998/1999. Češi nejčastěji volí destinace jako Německo, Francie, Velká Británie, Finsko, Španělsko i Rakousko, roste ale obliba Slovinska nebo třeba Polska a pobaltských zemí. Erasmus nepřináší jen výhody v podobě zahraniční zkušenosti a praxe, zlepšení se v cizím jazyce, ale také v osamostatnění se, větším sebevědomí a zahraničních přátelstvích. Studenti se zahraniční zkušeností jsou zajímavější také pro potenciální zaměstnavatele – šanci, že získají vysněnou práci, mají o 42 procent větší, než jejich kamarádi, kteří na Erasmus nevyjeli. Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava, Ostravská univerzita i Slezská univerzita pravidelně vysílají své studenty do zahraničí a pravidelně je také vítají tady, v Moravskoslezském kraji.

Zájem o obě zdejší univerzity stoupá. Letos přijelo na Vysokou školu báňskou – Technickou univerzitu Ostrava v rámci programu Erasmus na 5 stovek studentů, další pak dorazili jako full-degree studenti. „K nám jezdí nejvíce Turků a Španělů, máme tady ale také Francouze a Poláky,“ říká Lenka Fabíková, vedoucí útvaru Mobility studentů na VŠB-TUO. Ostravská univerzita má studentů ze zahraničí okolo dvou set.

V rámci 30. výročí programu Erasmus+ budou po celé České republice probíhat oslavy, do kterých se zapojily nejen univerzity, ale hlavně také lokální sekce Erasmus Student Network Czech Republic (ESN CZ). Jsou to studentské organizace, které se starají o zahraniční studenty. Oslavy proběhnou i v Ostravě, a to konkrétně 18. října. Na organizaci oslav 30. výročí programu Erasmus+ se podílí studenti sekcí Erasmus Student Network Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava a Erasmus Student Network Ostravské univerzity, kteří pro své zahraniční kamarády připravili například Flag Parade, tedy vlajkový průvod, který odstartuje už ve 14:00 na Masarykově náměstí v centru Ostravy. Po skončení vlajkového průvodu se studenti přesunou do Trojhalí Karolina, kde je čeká zábavný program. Zahraje například cimbálovka, těšit se mohou na různé soutěže. Zlatým hřebem doprovodného programu bude volba krále a královny Erasmu.

Vloženo: 16. 10. 2017