Platnost příspěvku skončila 31. 5. 2022!

Rozhodnutí o umístění Ekonomické fakulty

Rektor univerzity prof. RNDr. Václav Snášel, CSc. po dlouhém zvažování rozhodl o přesídlení Ekonomické fakulty do porubského kampusu. Univerzitu tak v budoucnu čeká jedna z největších změn v její historii. Ekonomická fakulta by se měla nejen umístěním, ale také zaměřením více propojit s dalšími fakultami VŠB – Technické univerzity Ostrava.

Univerzita měla na výběr dvě varianty. První bylo ponechání Ekonomické fakulty ve stávajících prostorách, které je nutné zrekonstruovat. Původně plánovaná rekonstrukce se táhla již přes 10 let, mimo jiné proto, že budova na Sokolské ulici je historicky chráněná. Její rekonstrukce by také znamenala dočasné přesídlení 3000 studentů a zaměstnanců fakulty do náhradních prostor. Druhou variantou bylo přesídlení do nově postavené budovy v porubském kampusu. Obě možnosti mají dopad na studenty a zaměstnance nejen Ekonomické fakulty, ale i celé univerzity a jejího okolí.

Na základě zvážení všech možností, ekonomické a organizační náročnosti stavby a rekonstrukce, počtu studentů fakulty, její budoucnosti a rozvoje, zvítězila možnost výstavby budovy nové, resp. přestavby budovy Těžkých laboratoří, které stojí podél Studentské ulice.

V tomto týdnu padlo konečné rozhodnutí, které dnes rektor univerzity prof. Snášel oznámil zaměstnancům fakulty. Zmínil, že šlo o pro něj těžký úkol a že výsledky hlasování studentů a zaměstnanců byly také důležitým signálem pro tuto změnu. „Základním cílem řešení dislokace Ekonomické fakulty je nejenom zachování, ale i její rozvoj. Ekonomickou fakultu považuji za významnou součást naší univerzity a jako takovou ji chci trvale podporovat“, uvedl prof. Snášel a dodal: „další rozvoj fakulty vidím v co možná nejužší spolupráci s ostatními fakultami, jak při rozvoji nových studijních programů, tak i na poli vědy a výzkumu.“

Vloženo: 18. 5. 2018