Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2018!

Galerie VŠB-TUO připomene sto let od konce první světové války

3. 9. 2018 - 30. 9. 2018
 Galerie VŠB-TUO
Galerie VŠB-TUO připomene sto let od konce první světové války
V září proběhne v Galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava sto let starých fotografií italské obce Caldonazzo pořízených za první světové války.

V září proběhne v Galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava výstava sto let starých fotografií italské obce Caldonazzo pořízených za první světové války. Výstavu přichystali manželé Pončovi, kteří se poté, co úplnou náhodou fotografie získali, pustili do pátrání po historii italského regionu.

Manželé Pončovi z Ostravy zakoupili v internetové aukci starý fotoaparát. Zásilka s fotoaparátem obsahovala další příslušenství, včetně krabiček obsahující skleněné destičky – negativy.  K velkému překvapení zjistili, že na negativech jsou zachyceni rakousko-uherští vojáci v období I. světové války.  Na jedné z fotografií stojí skupinka vojáků před budovou, na které je rozcestník. Dle údajů na rozcestníku přišli na to, že by se mohlo jednat o italskou obec Caldonazzo.

Za pomocí internetu našli v Caldonazzu místa, která odpovídala místům na fotografiích. Kontaktovali starostu obce Caldonazzo, který potvrdil, že se jedná o fotografie jejich obce v  letech 1916-1917. Obyvatelé obce Caldonazzo byli v I. světové válce nuceni nedobrovolně opustit své domovy a byli deportováni do Rakouska, Čech ale i k nám na Moravu. Caldonazzo se tak stalo velkými kasárnami. V dubnu 1916 bylo vybombardováno. Z důvodu absence civilních obyvatel chyběla obci dokumentace z období I. světové války. Díky šťastné náhodě byla nyní, po 100 letech navrácena.

Protože se skutečně jedná o unikátní fotografie, rozhodli se manželé Pončovi, dohledat co nejvíce informací k nalezeným fotografiím. Nejde tedy jen o samotné fotografie ale o fotografie s příběhem. Výstava nejen, že dává nahlédnout do běžného života vojáků první světové války, připomíná příběhy válečných utečenců, ale také ukazuje konfrontaci doby, kdy můžeme na stejných záběrech vidět historické centrum obce Caldonazzo před sto lety a v současnosti.

Výstavu je možné shlédnout v Galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava ve dnech 3. – 30. září 2018 v pracovní dny od 8 do 18 h v prvním patře budovy rektorátu. Vernisáž, která proběhne ve středu 5. 9. od 17 h, bude doplněna videoprojekcí a dobovými exponáty.

49.833368N; 18.163807E
Vloženo: 20. 8. 2018