Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 24. 11. 2021!

Startupový projekt DUSTEE pomáhá dětem na Ostravsku lépe dýchat

Startupový projekt DUSTEE pomáhá dětem na Ostravsku lépe dýchat
Výsledky projektu Čistá školka odhalily, že v několika školkách na Ostravsku byly naměřeny hodnoty lokálních extrémů přesahující 280 µg/m³ prachových částic. To je téměř šestkrát více než je emisní limit prachového znečištění daný zákonem. Vyplývá to z údajů zjištěných na podzim letošního roku neziskovou organizací Čisté nebe, společností Philips a ostravským start-upem Dustee.

Projekt Dustee prošel na jaře startupovým programem GREEN LIGHT, kde se svým měřákem ovzduší zvítězil. Autor myšlenky Nikola Caric a kolegové Lukáš Smetana a Ondřej Řeháček, studenti VŠB-TUO, na StartupShow nadchli porotu i laickou veřejnost, a nyní přichází s prvními výsledky své práce.

Měřili jsme lokální prachové znečištění ve dvaceti školkách, které mají chuť poprat se s problémem, jakým prachové znečištění je, a to na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Karvinsku. Obzvlášť u malých dětí dokáže polétavý prach negativně ovlivnit jejich zdraví,“ říká Lukáš Smetana ze společnosti Dustee, jejíž zařízení byla pro měření použita.

Školky, ve kterých byly v rámci projektu naměřeny hodnoty nejvyšší, získají od společnosti Philips výkonnou čističku vzduchu, která dokáže hodnoty snížit a během celého dne je udržet na zdravé úrovni.  „Čistička odstraní alergeny, polétavé částice menší než PM 2,5, které jsou zdraví škodlivé, neviditelné a způsobují je hlavně automobilová doprava a průmysl, vyčistí i bakterie, viry, pachy, škodlivé plyny. Věříme, že přispějí ke zdravějšímu prostředí pro děti ve školkách,“ říká Marta Kaczmarczyk ze společnosti Philips.

Měření probíhalo celý říjen a pomocí senzorů byly zaznamenávány hodnoty PM2,5 a PM10 s kontinuálním měřením co jednu minutu. Tyto údaje poskytly firmě Dustee skvělou příležitost zkoumat vlastnosti šíření prachu v různých lokalitách. Například to, kdy přesně v okolí jednotlivých školek dochází k nárůstu hodnot znečištění v závislosti na dopravě.

Nejvyšší naměřené hodnoty jsou srovnatelné s ovzduším v Soulu, hlavním městě Jižní Koreje. Ostravský start-up Dustee pro každou školku naměřil a zpracoval data zvlášť. Díky tomu je možné doporučit nejvhodnější čas na venkovní aktivity, případně větrání. Prachové znečištění se může lišit v rámci několika metrů a smogová situace o 4 km dále nemusí znamenat, že stejná situace bude v bezprostředním okolí školky. Vždy záleží na zdroji znečištění – ať už je to provoz ze silnice, lokální topeniště, blízká stavba nebo činnost výrobních provozů.

Měřením jsme vyvodili také několik domněnek, které budeme dále testovat a ověřovat. Jednou z nich je velmi negativní dopad kruhového objezdu na lokální kvalitu ovzduší. Na druhou stranu školky, které mají areál oplocený živým plotem, mají obecně nižší hodnoty znečištění oproti školkám, které žádnou zelenou bariéru nemají. Umíme si představit, že s podobnou senzorikou nejen ve školkách, ale i na veřejných prostranstvích bychom dokázali vytvořit mapu čistoty ovzduší ve městech, na základě které dokážeme lokalizovat problémy, přijmout dočasná opatření, vyhodnotit je a poté se rozhodnout, zda je implementovat dlouhodobě či nikoli. Věřím, že je jen otázka času, než se města skutečně stanou chytrými na základě různých měření a dokážeme je využít ve prospěch občanů a naše děti nebudou dýchat ekvivalenty několika cigaret denně“, uzavírá Nikola Carić z organizace Čisté nebe.

Vloženo: 16. 11. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět