Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 3. 12. 2019!

Historicky první Startup Weekend Ostrava je za námi!

Historicky první Startup Weekend Ostrava je za námi!
Koncept 54hodinového maratonu intenzivní práce přináší trhu nová neotřelá řešení.

Koncept 54-hodinového maratonu intenzivní práce přináší trhu nová neotřelá řešení. Funguje již ve více než 150 zemích, v Ostravě získal zázemí areálu Fajna Dílna, kreativního prostoru v srdci industriálních Dolních Vítkovic. Po celý víkend se vývojáři, designéři, marketéři a podnikatelé snažili v týmech pracovat na rozvoji nové příležitosti a podporu jim nabídlo přes 20 zkušených odborníků. Účastníci vytvořili 9 týmů. Jak to dopadlo?

Princip celé akce je jednoduchý: účastníci se rozdělí do týmů, které mají za úkol vypracovat funčkní byznys model a validovat, zda skutečně existují potenciální zákazníci a zájem trhu. To vše za pomoci odborníků z praxe, kteří jim individuálně radí a poskytují zpětnou vazbu.

V pátek večer se sešlo 36 účastníků, přičemž 17 z nich přišlo s nápadem, na kterém by za pomoci ostatních chtěli pracovat. Po úvodních “pitch” prezentacích bylo vybráno 9 námětů. Týmy se poté vytvořily podle preferencí účastníků a tak, aby kombinovaly přednosti a zkušenosti různých profesí. Ještě v pátek v noci začali všichni intenzivně brainstormovat a ladit pracovní postup.

Sobota ve znamení inspirace a mentoringu

Druhý den probíhal za přítomnosti mentorů, kteří měli pomoci vyvést účastníky ze slepých uliček nebo poradit, jak produkt či službu upravit pro lepší uplatnění. Zároveň probíhal průzkum u veřejnosti. „Jakým způsobem osloví své potenciální zákazníky, si určuje tým samotný. Někdo zvolil dotazníky, někdo obvolává spolužáky či kolegy, někteří vyrazili i do terénu. Je důležité zjistit, zda jejich produktu či službě cílová skupina rozumí a zda by měla zájem,” uvedla pro Televizi Polar v reportáži Andrea Šimoníková, jedna z hlavních organizátorů. Někteří museli následně původní záměr dokonce zcela opustit, ale Michal Šimon, zakladatel DevOps a jeden z mentorů, to hodnotí velice kladně: „Dvakrát jsem si obešel všechny týmy a pozitivně mě překvapilo, kolik z nich nelpí na původní myšlence. Týmy byly schopny pivotovat svůj nápad a změnit svůj přístup. Dá se říct, že se zamilovali do problému, nikoli do řešení – přesně tak to má být,” hodnotí Michal, který vedle mentoringu stihl pronést také motivační řeč.

Nedělní test

V neděli vzbudila zájem návštěva Oskara Kořistky, COO Supernova Studio, který nyní vstupuje  do nejprestižnějšího akcelerátoru světa, amerického YCombinatoru. Právě v něm se vylíhly např. Airbnb, Zapier nebo Dropbox.

„​Organizátoři se možná podivovali, že jsem si udělal čas na mentorování na malé ostravské akci. Nicméně takové akce jsou velmi důležité. Všichni se musíme podílet na podnikatelské kultuře, ukazovat podnikavým a hlavně mladým lidem, že všechno jde a záleží hlavně na nich, jak se budou rozvíjet. Motivaci potřebuje celý kraj, celá naše země. Doufám, že jim také budeme dobrým příkladem a v budoucnu předáme nově nabyté zkušenosti ze Silicon Valley,“ říká teprve 27letý Oskar před odletem do Kalifornie.

Důležitost Startup Weekendu vnímá i Daniel Minařík: „V rámci strategického plánu rozvoje města (fajnOVA) jsme se zavázali podporovat vědu, výzkum a také talent attraction management. Chceme přilákat a udržet v regionu mladé lidi, kteří mají ambice tvořit a přispět společnosti. Snažíme se efektivně zapracovat pokrokové myšlenky, a proto je důležité být právě tam, kde vznikají, komunikovat s podnikavci, ukázat, jak lze nápady aplikovat a jak fungují třeba i různé procesy ve městě,” vysvětluje zástupce z odboru strategického rozvoje města, který zasedl ve finálové porotě.

Jdeme do finále

Finální prezentace v Kompresorovně Dolní oblasti Vítkovic představily kompletní byznys modely včetně rozpočtů, ukázku demo aplikací a třeba i nástřel marketingového plánu. Na konci došlo i k odhalení skutečného dřevěného „smart” domečku projektu KurnikShopa. Porota měla možnost vznést dotazy a krátce nápady ohodnotit.

Nejvíce bodů získal šestičlenný tým Parkit, který řeší přeplněnost parkovacích ploch ve městech. Na principu Airbnb nabízí majitelům parkovacích ploch jejich pronájem v čase, kdy je nepotřebují. Vzniká jim tak pasivní příjem a jiným řidičům možnost jistého volného místa i v často plně obsazených čtvrtích. Druhé místo obsadila aplikace Ambrosio, která vás a vaše kolegy „Tinder“ stylem sdruží a nabídne ideální řešení pracovního oběda na základě preferencí každého člena. Třetí skončila JB Technologies, technologie měnící odpadní plast do desek s velmi specifickými vlastnostmi. Zvyšují odolnost a enormně snižují hmotnost ochranných vest pro ozbrojené nebo záchranné složky. Speciální ocenění poroty pak putovalo projektu Co můžeš, který zcela upustil od původní myšlenky a novým řešením má potenciál zasáhnout až 1 milion obyvatel ČR. Nabídl by pomoc s orientací na trhu v případě potravinové alergie či intolerance.

Silní partneři, velké zážitky

Projekt Co můžeš odprezentovala jeho spolutvůrkyně Martina Divinská: ​ „Prostřednictvím této akce jsem chtěla zkusit novou výzvu a dostat se mezi kreativní lidi, kteří se touží učit novým věcem. A tohle se mi splnilo nad očekávání. Zkušenosti ze Startup Weekendu určitě využiju v nových projektech i v osobním životě,” dodala v evaluaci.

Na závěr je potřeba poděkovat partnerům. Mezi mezinárodními společnostmi jako Google, PwC nebo LMC se objevily také české a regionální firmy: Czechitas, Leemon, Business Gate, Profiq, ad. Všem patří uctivé poděkování!

Chcete vidět fotky?

Páteční zahájení
Sobotní maraton
Nedělní dopoledne
Finálový večer


Soupis prezentovaných projektů

1. Papu
Aplikace pro hodnocení jednotlivých jídel v různých restauracích. Alternativa k současným nepřesným systémům recenzí, které hodnotí restaurační zařízení jako celek.
2. Free Material
Platforma propojující tvůrce odpadních či nevyužívaných materiálů s těmi, jež je jsou schopni dále využívat. Systém funguje na bázi udržitelné cirkulární ekonomiky.
3. Parkit
Airbnb pro placená pronajímaná parkovací místa. Pro vlastníky míst tvoří pasivní přivýdělek, pro řidiče řeší problém parkování v jakémkoli městě.
4. Co můžeš
Aplikace usnadňující život lidem s potravinovou intolerancí nebo alergií. Poskytovala by informace o možných náhradách, vhodných receptech a ideálních produktech na trhu podle konkrétního omezení.
5. JB Technologies
Technologie, která přetváří odpadní plast do desek se specifickými vlastnostmi, které mohou zvýšit kvalitu a odlehčení ochranných bezpečnostních vest policejních, armádních a jiných složek.
6. Surprise Trip
Služba zprostředkující inovativní cestovní zkušenost. Od lokace po konkrétní zážitek navrhne překvapení podle preferencí zákazníka.
7. Pooluvazek
Webové rozhraní propojující malé společnosti nebo specifické či krátkodobé projekty s pracovníky, kteří chtějí či mohou pracovat jen určitou dobu nebo určitým způsobem. Vhodné pro studenty, osoby na rodičovské dovolené, osoby se zdravotními specifiky ad.
8. Ambrosio
Obědová aplikace sdružující vás a vaše kolegy “Tinder” stylem – podle preferencí, kolegů a času navrhne ideální “obědové řešení”.
9. Kurnikshopa
„Smart kurník”, umožňující chov slepic za pomocí technologií také ve městě a bez starostí

 

 

 

Vloženo: 3. 12. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět