Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2021!

Technologie pro chytré řízení veřejného osvětlení se nabízí ke komerčnímu využití

Technologie pro chytré řízení veřejného osvětlení se nabízí ke komerčnímu využití
Vědci z VŠB-TUO vymysleli způsob, jak napojit osvětlení na pokročilé technologie typu Smart bez nutnosti budování nové datové infrastruktury. Unikátní technologie přinášející komplexní systém řízení osvětlovacích soustav je nabídnuta ke komerčnímu využití formou licenčních podmínek.

Tento systém umožnuje začlenění do konceptu Smart technologií jako je Smart City, IoT nebo Průmysl 4.0, a to bez nutnosti budování nové datové infrastruktury. Reaguje tím na potřeby průmyslu i veřejných institucí na dálkové centralizované řízení a vysokorychlostní datovou konektivitu.

Technologie spočívající v širokopásmovém řízení svítidel určených pro vnitřní i pro venkovní prostory byla testována v reálném provozu. Uplatnění najde především u provozovatelů veřejného osvětlení a firem vyžadujících sofistikovaná řešení s důrazem na pokročilé technologie.

Projekt s názvem BroadbandLIGHT přináší, na rozdíl od tradičního úzkopásmového řízení, celou řadu výhod. Umožňuje řídit osvětlovací soustavu na dálku a současně ji začlenit do konceptu Smart technologií při použití stávajícího silového vedení. Systém zároveň dokáže zajišťovat vysokorychlostní datovou konektivitu na úrovni jednotlivých svítidel. Každé takové svítidlo si můžeme představit jako vysílač pro pokročilé technologie, které může být navíc doplněno např. o kameru s možností sledování pohybu.

V kontextu řízení města umožní koncept BroadbandLIGHT dynamické řízení dopravy, přispěje k zvýšení bezpečnosti provozu, snížení kriminality apod. Osvětlovací soustavu je možné napojit například na kamerový systém, díky čemuž dojde k součinnosti více technologií a úspoře energie. Případné rozšíření funkcionalit v budoucnu je bezproblémové a nevyžaduje dodatečné nákladné investice.

Technologie BroadbandLIGHT vznikla pod vedením prof. Karla Sokanského a doc. Radka Martinka z Fakulty elektrotechniky a informatiky a byla podpořena z programu aplikovaného výzkumu, experimentálního vývoje a inovací GAMA, Technologické agentury České Republiky. V prostorách fakulty vznikla nová „Laboratoř technologie BroadbandLIGHT pro koncept Smart City a Průmysl 4.0", která plní důležitou roli při vývoji a testování technologie.

 

Autor článku: Veronika Meca

 

 

 

Vloženo: 19. 12. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět