Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2021!

Podpora podnikání na VŠB-TUO oslavila 10 let

 Podpora podnikání na VŠB-TUO oslavila 10 let
VŠB-TUO již deset let podporuje své studenty a absolventy v realizaci vlastních nápadů a snaží se jim ukázat, že podnikání může být správná cesta k pracovnímu uspokojení.

Na začátku stálo vybudování univerzitního Podnikatelského inkubátoru v roce 2008, který od té doby ušel velký kus cesty. Stal se součástí Centra podpory inovací VŠB-TUO (CPI), které zastřešilo veškeré jeho aktivity. Ty jsou dnes natolik kvalitní a ceněné, že pomáhají řadit VŠB-TUO mezi významné hybatele inovačního podnikání v Moravskoslezském kraji.
 
Podpora v začátcích je pro mladé inovativní firmy klíčová

Pilířem Inkubátoru se stal inkubační program, do kterého se hlásí inovativní firmy mladší tří let podnikající v hi-tech oblasti. Přijaté firmy tím získají nejen vybavené kanceláře v budově Inkubátoru, ale především podmínky pro svůj úspěšný rozvoj v podobě osobního konzultanta a poradentství v právní, marketingové či obchodní oblasti. Firmy, ale i studenti a zájemci o podnikání mají možnost účastnit se odborných workshopů z oblasti byznysu i neformálních networkingových akcí. V posledních letech se obsazenost kanceláří stabilně pohybuje okolo 95 %, což umožňuje pružně reagovat na poptávku nových zájemců o pronájem. Součástí Inkubátoru je také sdílené pracoviště s názvem Kovork a refresh zóna.

 Vzájemná podpora a spolupráce se vyplácí

Centrum podpory inovací je zodpovědné nejen za podporu inovačního podnikání, ale také za zajištění komercializace výsledků vědy a výzkumu, ochranu duševního vlastnictví univerzity a přispívá k zapojování univerzity do realizace kvalitních vzdělávacích a výzkumných projektů.

Jednotlivá pracoviště Centra spolu úzce spolupracují a jsou tak schopny podnikatelům zpracovat projektové žádosti o dotační tituly určené k rozjezdu podnikání nebo poskytnout profesionální radu v oblasti ochrany duševního vlastnictví.

Spolupráce napříč odděleními CPI se ukázala jako výhodná také v roce 2015, kdy pracovníci útvaru Komercializace výsledků V&V správně vyhodnotili komerční potenciál studentského projektu Projektově.cz, kterému Univerzita následně nabídla podporu v podobě založení univerzitní spin-off firmy. Dnes je Projektově.CZ efektivní nástroj pro plánování a řízení projektů v rámci běžné provozní agendy firem po celé České republice. Denně tak software používá přes 1 500 uživatelů ze 150 firem, mezi nimiž jsou i AXA Assistance nebo Fann Kosmetika.

Green Light akcelerátor jako rodiště nadějných startupů

V roce 2013 CPI spustilo nový akcelerační program Green Light, který dnes můžeme řadit mezi nejkvalitnější v Moravskoslezském kraji. Za 5 let existence se do něj přihlásilo 270 projektů, z nichž 65 jej absolvovalo a získaly celkovou investici dosahující 31,5 mil. Kč. Mnoho absolventů dnes úspěšně podniká nejen v ČR, ale i v zahraničí. Všechny akcelerované projekty jsou uvedeny na https://greenlight.vsb.cz/.

Je důležité hledět dopředu a nebát se

Píše se rok 2018 a Centrum podpory inovací je aktivním podporovatelem nových myšlenek a spolutvůrcem inovačního ekosystému v Moravskoslezském kraji. Stálo u zrodu ostravské Fajne Dilny i Moravskoslezského inovačního centra. Pod jehož střechou nachází zázemí okolo 40 firem, poskytuje špičkové služby 3D tisku malým a středním firmám v kraji, otevřelo vlastní volitelný předmět „Start-up podnikání“. Spolupracujeme s neziskovou organizací Czechitas vzdělávající ženy v oblasti IT, pořádá IT maratony, dává příležitost studentům formou odborných stáží, je držitelem prestižní akreditace BIC, kterou uděluje European Business and Innovation Centre Network (EBN) na základě licence Evropské komise.

 

autor článku: Veronika Meca

Vloženo: 31. 12. 2018
Kategorie:  Aktuality
Útvar: 9730 - Kariérní centrum
Zpět