Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 19. 2. 2021!

Na CPIT zkoumají inovativní metody léčby pohybového aparátu

Na CPIT zkoumají inovativní metody léčby pohybového aparátu
Vědci z Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava spolu s odborníky z OU, FNO a společnostmi MEDIN a.s. a Ortopedickou protetikou Frýdek-Místek s.r.o. zkoumají v projektu Inovativní léčebné metody pohybového aparátu v úrazové chirurgii, jak léčbu zkrátit a zvýšit její úspěšnost.

Nejen sport, ale i zimou namrzlé chodníky mohou být příčinou, proč si lidé často přivodí úraz, někdy dokonce i nepříjemnou zlomeninu končetiny. Léčba bývá mnohdy komplikovaná a časově náročná. Vědci z Centra pokročilých inovačních technologií (CPIT) VŠB – Technické univerzity Ostrava spolu s odborníky z Ostravské univerzity, Fakultní nemocnice Ostrava a společnostmi MEDIN a.s. a Ortopedickou protetikou Frýdek-Místek s.r.o. zkoumají v projektu Inovativní léčebné metody pohybového aparátu v úrazové chirurgii, jak léčbu zkrátit a zvýšit její úspěšnost.

Více než čtyřicet výzkumných a vědeckých pracovníků, kteří se zabývají technikou i medicínou, tak bude pracovat na inovaci materiálů pro traumatologické aplikace a také optimalizovat jejich vlastnosti, zabývat se ale budou také například procesy biochemické interakce osteosyntetických materiálů se živou tkání a řešit budou i pokročilé technologie pro podporu léčby zlomenin.

Aplikace moderních instrumentárií při operacích a také nové koncepce designu osteosyntetických fixačních prvků výrazným způsobem sníží riziko opožděného hojení zlomenin, vzniku pakloubů i rozvoje infekce. Zkoumat, vyvíjet a zavádět budou vědci také miniinvazivní aplikace implantátů s využitím navigačních metod pro zdokonalení monitorování pooperační zátěže pacienta. Hojení zlomenin tak bude možné přesně sledovat, a tomu bude operativně přizpůsoben i léčebný postup. Tím se zvýší úspěšnost léčby a zkrátí se doba léčení. Spolupráce techniků z CPIT a lékařů z Kliniky úrazové chirurgie FNO zaručuje praktické využití výsledků v klinické praxi a také efektivní aplikaci nových poznatků u výrobních společností zdravotnických prostředků.

V oblasti inovativních postupů technologie výroby materiálů pro traumatologii je řešení projektu napojeno na prestižní japonská pracoviště, jakými jsou Yokohama National University a Tokyo Institute of Technology. Japonský profesor Hiroshi Fukutomi, který s našimi vědci spolupracuje, je uznávaným odborníkem na vývoj slitin pro zdravotnictví, přizval k řešení projektu i své další dva kolegy. Taková mezinárodní spolupráce zaručuje kvalitní řešení a efektivní uplatnění nových poznatků.

 logolink MŠMT

 

Vloženo: 13. 2. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět