Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2019!

Žena, příroda, vesmír

28. 2. 2019 - 31. 3. 2019
 Galerie VŠB-TUO
Žena, příroda, vesmír
Březnová výstava v Galerii VŠB-TUO

Zveme Vás na výstavu Žena, příroda, vesmír - arteterapie a meditace v obrazech, která se uskuteční v březnu v Galerii VŠB-TUO.

Autorkami výstavy jsou:

• Marie Slavíková Lesniaková
  • Lucie Mrhálková
  • PhDr. Libuše Panáčová
  • Jana Pavelková

Tuto čtveřici žen spojuje potřeba tvořit, i když prostředky vyjádření jsou odlišné. Malba pastelem, malba na hedvábí, malba akrylem a umělecká fotografie odráží způsob "vidění světa" a procítění témat vlastního života těmito výtvarnými prostředky. Návštěvníci výstavy se mohou propojit v nitru s energií obrazů a snad i na místě "prožít" některé uchopené téma ze známých 7 hříchů lidstva, zahrady snů nebo meditace a propojení s vesmírem v mandalách.

Marie Slavíková Lesniaková profesně působila v oblasti kultury, později školství. Výtvarným aktivitám se věnuje od r. 1991, kdy externě studovala obor propagační výtvarnictví v Ostravě a individuálně na Pedagogické fakultě v Brně výtvarné techniky akvarel, grafiku, nestandardní způsoby tkaní a zpracování textilu. V malbě na hedvábí užívá zejména techniku akvarelu palla prima, obraz dotváří graficky kresbou konturou a dalšími efekty či zlacením. Originály tak zaujmou svou výraznou barevností, šály a šátky jsou pak vyhledávanými módními doplňky pro denní i společenský oděv. Působivé jsou i obrazy na hedvábí, které svou energií harmonizují interiér. Inspirací jsou jí pocity, hudba, příroda a její nekonečné proměny.

Lucie Mrhálková, alias Lady Lu, je finalistkou přehlídky nezávislého umění Samorost 2014 a 2015 (NoD Praha). Aktivně tvoří a vystavuje, spolupracuje na různorodých artových projektech. Je autorkou zábavně-vzdělávací online hry CZECHPRESSO. Více na www.ladylu.cz.

Libuše Panáčová používá k vyjádření většinou pastel doplněný o další "malovátka", vzniká tak vlastně kombinovaná technika. Nikdy neví, jak bude výsledný obraz vypadat, má pocit, že se "malují samy". Nelze to naplánovat, musí to samo přijít. A vzniká motiv za motivem, vrstva za vrstvou. Jakoby každá vrstva byla slovo a slova tvořila větu. Obraz je hotový, až energie dále neplyne, když už "není co dodat". Miluje ten stav být součástí toho malého dobrodružství plného energií zhmotněných v barvách a tvarech.

Jana Pavelková se narodila v Ostravě, tvoří v tomto kraji, ale i na Slovensku na Kysuci. Je absolventkou Střední průmyslové školy a Lidové školy umění. Kresbu soukromě studovala u ak. malíře Oty Holase a malbu u profesora Knopa z Pedagogické fakulty v Ostravě. Jako techniku malby svých výtvarných děl používá olej s úpravou sgrafito. Již od roku 1964 vystavuje jak v Česku, tak na Slovensku. Její obrázky jsou v soukromých sbírkách v Německu, Polsku, Ukrajině i mimo Evropu. V roce 2011 byla iniciátorkou vzniku výtvarné skupiny „KRUH“ a společně s jeho členy již bylo zorganizováno 17 samostatných výstav.

Výstava je prodejní.

Tato výstava je poslední před plánovanou rekonstrukcí prostor budovy A, Galerie VŠB-TUO bude od dubna 2019 uzavřena.

49.833368N; 18.163807E
Vloženo: 20. 2. 2019