Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 28. 2. 2023!

Křest knihy Daniela Gelnara a Jiřího Zegzulky

Křest knihy Daniela Gelnara a Jiřího Zegzulky
Nová kniha Daniela Gelnara a Jiřího Zegzulky představuje velký skok do budoucího světa digitalizace konstruování.

V úterý 19.2.2019 v Galerii VŠB – Technické univerzity Ostrava byl technické veřejnosti a studentům symbolickým krokem předán k užívání super účinný nástroj digitalizace konstruování a inovací v oblasti mechanických procesů mnoha odvětví. Knihu symbolicky pokřtil vínem z vlastní produkce pan Jiří Kaprálek ze Zámeckého vinařství Bzenec a.s., které bylo oceněno titulem „šampion, nejlepší víno České republiky roku 2019“. Kniha nese jméno Discrete Element Method in the Design of Transport Systems a vydalo ji nakladatelství Springer A.G.

V knize je prezentována nová metoda umožňující zkrácení inovačního cyklu výrobků v oblasti stavebnictví, zemědělství, potravinářství, farmacii, hutnictví, těžby surovin a dalších, až na 1/6 jeho původní délky. V současnosti proces od prvotního zadání, přes ověřovací simulaci až k výrobě trvá od několik měsíců do několika let.

Díky nové metodě a poznatkům Centra ENET a Bulk Solids Centre ČR nebude potřeba výroby prototypů, ani funkčního vzorku. Sypkou hmotu, což je obecně písek, cukr, škrob, zemina, brambory, lze originálně popsat tak, že respektujeme specifické vlatnosti každé samostatné částice zvlášť. To znamená extrémní zpřesnění dřívějších empirických metod výpočtů, kdy samostatné částice byly nahrazeny fiktivním materiálem,  tzv. kontinuem.   

Řada technických principů už byla v laboratoři ověřena na 3D modelech a simulacích modelem skutečné sypké hmoty a u strojů nebo zařízení byly odstraněny konstrukční nedostatky. Možností opakovaného užití standardních simulačních modelů dojde především ke snížení nutných nákladů. “Konstruktérům, projektantům, ale i vědeckým pracovníkům, dáváme k dispozici silný nástroj pro realizaci inovativních kroků v různých oborech a možnost vyrovnat se tak s rychlostí zavádění inovací ve světě. Naši studenti se mohou s metodikou konstruování a modelování seznámit už v průběhu studia a naučit se vymýšlet nové procesy a zařízení i v následujícím doktorském studiu.”, uvedl Jiří Zegzulka, vedoucí týmu výzkumníků. 

Podrobnější informace o jejich pracovišti, o tom, čím se zabývají, co připravují, o oblasti podpory současného vývoje nových technologií a procesů v praxi, najdete na http://bsc.vsb.cz/

Vloženo: 27. 2. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět