Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 3. 2023!

Friendly island: Království Tonga

Friendly island: Království Tonga
Možná jste o tomto souostroví v jižním Pacifiku ani neslyšeli. Království Tonga je stát, který se skládá z asi 160 ostrovů, z nichž největší z nich je stejně velký jako Ostrava. Populace Tonga činí asi 400 000 obyvatel, ¾ z nich však žijí a pracují v zahraničí. Na hlavním ostrově se nachází jak královský palác, tak i Christ´s University in Pacific. Za pracovní stáží tam vyrazil také doktorand Fakulty elektrotechniky a informatiky Ing. Tomáš Urbanczyk.

Dostal se tam i díky dr. Josefu Oriškovi, který celou spolupráci s univerzitou domluvil. „Bylo to poměrně narychlo, odlétal jsem do USA, nicméně se vše díky paní Blaštíkové z Oddělení mezinárodních vztahů a paní Bogdové, fakultní koordinátorce z FEI, povedlo,“ říká Tomáš na začátek. Po svém návratu z USA jen vypral oblečení a vydal se vstříc dalšímu dobrodružství. „Myslím, že jakákoliv mobilita je pro studenta vysoké školy v dnešní době nezbytná. Poznávání cizích kultur a schopnost s nimi spolupracovat je dneska pro mezinárodní firmy cenná vlastnost, dalším benefitem je pak cizí jazyk,“ myslí si.

Tonga.

Tomáš na Tongu odjížděl s tím, že bude učit robotiku na tamní střední škole. „K mému překvapení jsem se ocitl na univerzitě.“ Jeho učebními pomůckami bylo i Lego Mindstorms a Arduino. Svůj kurz předělal a rozdělil na tři části. V průběhu semestru se tak studenti učili o číslicové technice, mikrokontrolérech a senzorech a vývoji Androidu. Na konci stáže dokonce pomáhal s akreditací předmětů na další rok. „Pracoval jsem i na mobilní aplikaci, která sleduje zabezpečení Wi-Fi na ostrovech Tonga. Aplikace vychází z požadavků jejich vlády,“ přibližuje Tomáš svou práci na ostrově. „Mnozí kolegové si mysleli, že jsem se válel na pláži a popíjel kokos, ale není to pravda, ve většině času jsem byl v kanceláři,“ říká. Univerzita na Tongu byla založena v USA a v roce 2004 se přestěhovala na ostrovy. Spolupracuje s univerzitami v Kalifornii, Jižní Koreji, v Austrálii, na Novém Zélandu a nově i VŠB – Technickou univerzitou Ostrava.

Lidé na Tongu jsou neskutečně milí a přátelští. Je to země bohatá svou kulturou. Hlavní ostrov má okolo 7000 obyvatel a Tomáš měl pocit, že je poznal snad všechny. Na Tongu nežijí žádná nebezpečná zvířata. Sem tam se mu na pokoji objevila ještěrka, problém měl jen se psy za městem – zbíhali se do smeček a byli útoční. Přiznává, že nejradši chodil po plážích, které tam byly nádherné, jen často nevhodné ke koupání. Cestování na ostrově je jednoduché – obyvatelé všude jezdí auty. „Když jsem chodil pěšky po ostrově, přistavovali mi a ptali se mě, kam jdu, že mě klidně odvezou, protože se nehodí chodit pěšky,“ vzpomíná na Tongánce Tomáš.

Tonga.

Na souostroví Tonga má v plánu se vrátit. Namířeno má ale také i na Nový Zéland, protože se na ostrovech potkal s odborníky z Aucklandské univerzity. „Vždycky je nejtěžší se rozhoupat a vycestovat. Měl jsem pochybnosti o úrovni své angličtiny, ale motivovala mě myšlenka, že český Honza si ve světě vždycky nějak uměl poradit,“ uzavírá své vyprávění Tomáš a závěrem ještě doporučuje všem studentům, kteří nevyjeli, vyjet. „Neřešte tolik délku vašeho studia, ale jeho náplň. Cestování a studium v zahraničí je zkušenost k nezaplacení.“

Vloženo: 1. 3. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět