Platnost příspěvku skončila 10. 4. 2019!

Andrew Feustel - příběh astronauta

10. 4. 2019, 17:00
 aula VŠB-TUO
226 dní ve vesmíru, 61 hodin, 48 minut ve volném prostoru.

Akademie věd ČR vás zve na veřejnou přednášku, která se bude konat 10. dubna 2019 od 17:00 ve velkém sále auly VŠB - Technické univerzity Ostrava (NA1). Vstup zdarma, kapacita omezena.

REGISTRACE ZDE.

Příběh astronauta

Andrew Feustel navštívil Českou republiku poprvé v roce 2009, po svém letu v raketoplánu Atlantis k Hubbleovu kosmickému dalekohledu, při němž si do svého osobního balíčku přibalil Písně kosmické Jana Nerudy. Právě tehdy se zde, v České republice, dozvěděl, že poletí podruhé, a to v roce 2011 v raketoplánu Endeavour na Mezinárodní kosmickou stanici. Tehdy s sebou vzal symbol mnoha generací – postavičku krtka Zdeňka Milera, který se stal „českým astronautem“, jehož prostřednictvím se především děti a mládež seznámily s životem na oběžné dráze. Vzdělávací program Do kosmu s Krtkem funguje dodnes a zprostředkoval přenos informací i z třetího letu Andrewa Feustela v roce 2018, kdy astronaut Feustel strávil na Mezinárodní kosmické stanici přes půl roku a v druhé polovině pobytu byl jejím velitelem. Tehdy s ním opět cestoval Krtek astronaut, tentokrát jen v menším provedení, protože v kabině Sojuz bylo pro cestu na Mezinárodní kosmickou stanici méně místa než v raketoplánu. S sebou vzal také kresbu židovského chlapce „Měsíční krajina“, kterou nadaný třináctiletý Petr Ginz nakreslil v roce 1942 v terezínském ghettu. Astronaut Andrew Feustel k dnešnímu datu strávil ve vesmíru 226 dní, z toho 61 hodin a 48 minut ve volném kosmickém prostoru. Akademie věd ČR tak má jedinečnou příležitost představit jednoho z nejzkušenějších astronautů světa.

49.830799N; 18.162804E
Vloženo: 15. 3. 2019