Platnost příspěvku skončila 30. 4. 2023!

Noc vědců 2019 zahajuje přípravy

V pátek 27. září 2019 se uskuteční další Noc vědců, pořadatelé ale začínají s přípravami už v těchto měsících. Kromě rozšíření do dalších míst a měst se chystají mnohé novinky, které budou rozkrývány už v průběhu letních měsíců. Téma letošního ročníku je známo už teď.

Každá Noc vědců má své nosné téma, tím letošním se stává Šetrně k planetě. Samotný námět vědecké noci skrývá daleko více, než se na první pohled zdá. To potvrzuje i Jarmila Černá, VŠB-TUO koordinátorka programu: „Planetu nevnímáme pouze jako geologický projekt, ale jako místo k životu.“ Jak si s takto univerzálním tématem poradí organizátoři, se přesvědčíte na vlastní kůži v pátek 27. září 2019. První programové položky se začnou objevovat v průběhu letních prázdnin, už nyní se však oplatí poznačit si páteční večer do kalendáře.

Může se zdát, že na přípravy je stále dost času, nicméně vytyčené cíle národních koordinátorů jsou opět velké, a tak se intenzivní přípravy právě teď rozbíhají. V letošním roce už ostravský tým, jakožto národní koordinátor, uspořádal konferenci organizátorů Noci vědců 2019. Z dvoudenní konference vzešly hlavní pracovní pilíře. „V tomto roce chceme posílit brand Noci vědců v ČR, jednotnou a profesionální grafiku vystihující téma a především charakter akce, rozšířit funkcionalitu loni založených webových stránek, stejně tak vyvíjet novou mobilní aplikaci a udržovat živé sociální sítě,“ přibližuje národní koordinátorka Jitřenka Navrátilová.

Noc vědců 2018 zaznamenala skvělou kooperaci devatenácti zapojených organizátorů. Například Česká astronomická společnost byla reprezentována více než dvaceti hvězdárnami napříč republikou. K návštěvě vybízeli mimo jiné tři vědecké knihovny nebo čtyři science centra. Za zmínku rozhodně stojí pokus o nový rekord, Gymnázium ve Slaném se snažilo o největší vybuchující dusíkovou pěnu v národních barvách trikolory.  Jejich pokus byl ojedinělý a zasloužil si zápis v knize republikových rekordů. Mobilní aplikaci si stáhlo více než 1150 uživatelů a ohodnotili ji známkou čtyři na pětibodové stupnici. Koordinátoři si tedy pro tento rok vytyčili její aktualizaci a modernizaci.

Loňský ročník zároveň přivítal v celé republice rekordní počet více než 60 000 návštěvníků. Nabitý program lákal na půdu univerzit, vědeckých pracovišť i knihoven. Noc vědců proběhla na více než 30 místech v České republice a dle statistik pořadatelů překročila návštěvnost o celých deset tisíc dosud rekordní zájem veřejnosti z roku 2017. K tomu Jitřenka Navrátilová dodává: „Rekordní návštěvnost nás nesmírně potěšila, dostali jsme zpětnou vazbu od organizátorů ze všech koutů republiky, která je především pozitivní.“ To je důvodem, proč všichni jednohlasně projevili ostravskému týmu důvěru a nominovali Ostravu do pozice vlajkové lodi i pro rok 2019.

Vloženo: 12. 4. 2019