Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2019!

Setkání studentů EKF s úspěšnými manažerkami z praxe

Dubnová výuka pomalu končícího letního semestru 2018/2019 byla studentům třetího ročníku bakalářského stupně studia programu Ekonomika a management Ekonomické fakulty VŠB-TUO zpestřena dvěma odbornými přednáškami zaměřenými na koučování a roli manažera.

Odborné přednášky se konaly v rámci výuky předmětu Manažerské dovednosti, jenž je zabezpečován katedrou managementu. První přednášky na téma koučování se ujala zkušená HR konzultantka, lektorka a koučka Lenka Rašková ze společnosti AKP Nord Advisory, s.r.o. Studentům přiblížila možnosti, jak mohou přizpůsobit svou komunikaci tak, aby druhému více porozuměli. Lenka Rašková tvrdí, že „každý má svou tzv. mapu světa, podle které se řídí. Když se ji lidé naučí rozlišovat a uvědomovat si, jak vlastně přemýšlí, můžou změnit své jednání a rozšiřit i„mapy světa“ ostatním.  Ovšem i naše oči „mluví“.  Říkají nám na základě pohybů, jestli si je druhý jistý tím, co říká, jestli si vymýšlí, či se soustředí na své pocity. Když lidé tyto principy znají, můžou komunikovat daleko efektivněji.“  Na konci přednášky měli studenti možnost si vyzkoušet, jaké to je být koučovaný. Jedním z nich byl i student Radim Tabášek, který říká: „na paní Raškové šlo vidět, že koučování ji opravdu baví, čímž nás do celé přednášky vtáhla. Když se nás ptala, kdo by si chtěl vyzkoušet být koučován, tak jsem neváhal a přihlásil se spolu s dalšími dvěma studenty. Našim úkolem bylo vybrat z obrázkových karet právě tu kartu, která nejlépe vystihuje, jaký pocit v nás zanechala její přednáška. Paní Rašková se nás postupně ptala, co na kartě vidíme a jaké pocity v nás konkrétně vyvolává. Před celou skupinou jsem se jako koučovaný necítil komfortně, ale jsem moc rád, že jsem si to mohl vyzkoušet.“

Druhé přednášky se ujala, společně se dvěma kolegyněmi, paní Hana Caltová, personální ředitelka společnosti Kofola, jež je partnerem Ekonomické fakulty. Hana Caltová pracuje na pozici personální ředitelky 6 let, její manažerská kariéra představuje 24 let v businessu a vedení lidí. V rámci přednášky paní Caltová „provedla“ studenty Kofolou, a to od jejího vzniku až po dnešní podobu společnosti. Ve své přednášce představila osobní pohled na role a vztahy manažera, které jsou podle ní rozděleny do tří oblastí, a to: manažer a jeho osobnost, manažer a jeho organizace, manažer a jeho tým. V závěru přednášky předala slovo svým kolegyním, Simoně Kubové a Tereze Sasínové, které studentům vyprávěly svůj manažerský příběh.

Student oboru Marketing a obchod, Tomáš Janoušek k přednášce říká: „..paní Caltová nám mimo jiné  představila Trainee program a stáže, které můžeme v Kofole získat. Musím říct, že mě rozmanitá nabídka stáží překvapila a rozhodně uvažuji o jejich využití.“ Studentka oboru Podniková ekonomika, Barbora Melicharová doplňuje: „paní Caltová nám přiblížila manažerskou práci, jak má takový člověk vypadat, jak má vystupovat a co má dělat. Zde došlo k propojení učiva a praxe. Vše, o čem mluvila, jsme probírali ve výuce.“

Text a foto: Ing. Kateřina Kashi, Ph.D., akademický pracovník Katedry managementu EKF

Vloženo: 24. 5. 2019