Platnost příspěvku skončila 30. 6. 2023!

Letní škola aplikované fyziky 2019

Ve čtvrtek 20. a pátek 21. června se konala letní škola aplikované fyziky.

Letní školy Aplikované fyziky 2019 se zúčastnilo 28 studentů ze 13 středních škol. Ve čtvrtek dopoledne si vyslechli několik přednášek z oblasti optiky moderní fyziky, doplněných řadou demonstračních experimentů, které si mohli následně i sami vyzkoušet - mohli tak například pozorovat nejen difrakci světla na mřížce a dalších překážkách, ale i difrakci elektronů a vliv urychlovacího napětí na  obrazec vzniklý na fluorescenčním stínítku. Seznámili se i s metodami analýzy materiálů pomocí jaderného záření. Odpoledne zavítali do vědeckovýzkumných laboratoří Katedry fyziky, kde se seznámili se současnými metodami a oblastmi výzkumu, který zde probíhá. Pro zpestření byla do programu zařazena také úniková hra "Kabinet šíleného fyzikáře", kde si účastníci procvičili nejen své logické myšlení a  schopnost kreativně aplikovat fyzikální poznatky na řešení netradičních problémů,  ale i  týmovou spolupráci s lidmi, které před pár hodinami ještě neznali. Večer byl program prvního dne završen návštěvou Planetária Ostrava, kde zhlédli program Dobrodružná cesta k planetám a pak se, téměř do půlnoci, věnovali astronomickému pozorování.

Páteční dopoledne bylo zaměřeno na magnetismus a zahrnovalo i rozsáhlou experimentální část, kdy studenti  sami zkoumali například magnetické vlastnosti různých látek nebo zakřivení elektronového svazku pomocí magnetického pole. Největší zájem vzbudila magnetická levitace, zejména ta realizovaná pomocí vysokoteplotního YBCO supravodiče na různých magnetických drahách. Celý program byl ukončen odpolední návštěvou vývojového centra firmy Continental Automotive Czech Republic v Ostravě-Hrabové, kde se účastníci seznámili s nejnovějším materiálovým výzkumem a vývojem senzorů pro aplikace v automobilovém průmyslu.

Vloženo: 26. 6. 2019