Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

Letní škola s permoníky

Cílem letní školy s Permoníky je seznámení žáků s významem a důležitosti nerostných surovin pro lidstvo.

Objasněním  způsobů získávání nerostů ze zemské kůry, jejích úpravu a následné využití v různých odvětvích jak průmyslu, tak i běžného života. Poznání  cca 10 základních nejtěženějších nerostů v ČR a jejích vlastnosti. Navštívíme geopark v Olomouci i lom pro těžbu kameniva a úpravny pro jeho zpracovávání. V laboratořích katedry pak budeme provádět zkoušky z odebraných vzorků kameniva na zjištění některých jeho vlastností. Hlavní cílem této aktivity je vyvrátit mýtus o tom, že zavíráním dolů na černé uhlí není již potřeba hornického povolání. Naopak, chceme do povědomí žáků dostat informaci o důležitosti hornické činnosti pro těžbu nerostů v duchu motta: „BEZ NEROSTU NEVYROSTU“

PONDĚLÍ 12.8.

·         Úvod  do letní školy, informace o jejím průběhu a aktivitách

·         Seznamovací hry

·         Krátký film o nerostném bohatství, o využívaní nerostu pro běžný život člověka a nutnosti těžby nerostů pro zajištění všech naších potřeb.

·         Legendy o permonících. Význam a historie hornických symbolů.

·         Rozdělení dětí do dvou týmů permoníků.

·         Sportovní aktivity na KTV – sportovní hala v areálu VŠB-TUO

·         Návštěva geologického pavilonu. Prohlídka, hry, soutěže.

·         Kreativní činnost, potisk triček a tašek, tvorba obličejových masek ze sádrového obvazu a jejích malování.

ÚTERÝ 13.8.

·         8.00h Odjezd z parkoviště VŠB směr Olomouc – Geopark v ZOO

·         9.30 Olomouc Prohlídka Geoparku – geologické stezky, s doprovodným odborným výkladem geologů

·         17h Návrat do Ostravy

STŘEDA 14.8.

·         Planetárium Ostrava a experimentárium s kvízy a soutěžemi.

·         Soutěže a hry. Tematické pexeso k těžbě nerostných surovin s výkladem k jednotlivým obrázkům (Stručně o nerostných surovinách – od geologického průzkumu, přes  způsob těžby, úpravy a jejich využití v běžném životě)

·         Odpoledne s japanologem - Japonsko z pohledu studenta japonštiny, porovnání života naších a japonských dětí, jejích zájmy, aktivity a školství. Psaní jmen dětí pomocí japonských znaků, origami a jejích význam pro Japonce.

ČTVRTEK 15.8.

·         Návštěva kamenolomu na drcené kamenivo – Kotouč Štramberk - prohlídka lomu s odborným výkladem. Děti si odeberou vzorky drceného kameniva pro další práci v laboratořích katedry.

·         Sportovní hry  v areálu katedry tělesné výchovy VŠB-TUO.

PÁTEK 16.8.

·         Práce v laboratořích katedry, laboratorní zkoušky z odebraných vzorků z kamenolomu

·         Sportovní a tematické hry v areálu KTV

·         Kvíz týmů ze znalostí o těžbě získaných z letní školy