Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 8. 2023!

VŠB-TUO baví malé i velké

VŠB-TUO baví malé i velké
S VŠB-TUO se děti nenudí ani o prázdninách. Univerzita totiž myslí i na malé vědce či muzikanty a v létě organizuje pro děti tábory. Letos děti mohly zažít zábavu na techcampu či na letní škole s permoníky. Co bylo na programu a jak si naše tábory děti užily?

Letní příměstský tábor TECHCAMP 2019

Druhého turnusu letního příměstského tábora se zúčastnilo 36 dětí. Tábor se konal od pondělí 12. srpna do pátku 16. srpna. Na programu bylo poznávání VŠB – Technické univerzity Ostrava. Hned v pondělí děti navštívily laboratoře na Fakultě stavební, konkrétně laboratoř geotechniky, kde jim naši vědci vysvětlili, jak se razí a staví tunely či jak změřit seismiku. Děti se pak na chvíli staly architekty, to když navrhly a vytvořily vlastní stavbu. Odlévaly ale také sádru nebo poznávaly různé materiály. V úterý zavítaly na Fakultu strojní a poznaly 3D tisk, naši koloběžku (kterou VŠB-TUO vytiskla jako první na světě) a vyzkoušely si také obrábění. Ve středu děti odjely na celodenní výlet do ZOO Olomouc a ve čtvrtek je čekal EDULARP, což je interaktivní zážitková hra. V pátek se děti vykoupaly v bazénu na ostravské Sareze a  s pěknými zážitky se rozloučily. „Nejvíce se mi líbila návštěva zoo v Olomouci, a také práce s lžičkami, které nám rodiče pak museli doma zapéct,“ říká jeden z účastníků tábora.

 

Letní škola s permoníky

Katedra hornického inženýrství a bezpečnosti HGF pořádala v týdnu od 12. do 16. srpna prázdninový týden s permoníky. Celkem se přihlásilo 15 dětí ve věku 12 – 15 let, které se v průběhu týdne seznámily s významem a důležitosti nerostných surovin pro lidstvo, se způsobem získávání nerostů ze zemské kůry, jejich úpravu a následné využití v různých odvětvích průmyslu i běžného života. V rámci týdne proběhly 2 exkurze, jedna do Geoparku v Olomouci a druhá do lomu Štramberk. Děti se seznámily s procesem těžby a zpracování vápence a odebraly si vzorky pro následné vyhodnocování. V laboratořích katedry pak účastníci prováděli zkoušky z odebraných vzorků kameniva na zjištění některých jeho vlastností. Organizátorky letní školy chtěly dětem vysvětlit a vyvrátit mýtus, že zavíráním dolů na černé uhlí není již potřeba hornického povolání. Součástí byly i sportovní aktivity, soutěže, a kreativní aktivity, při kterých se děti učily využívat výrobky z vytěžených surovin. A jak se letní škola s permoníky líbila dětem? „Mně se nejvíc líbilo Lego, ze kterého jsme stavěli velký bagr, kamenolom a zoo,“ přibližuje jeden z účastníků. „Letní škola s permoníky se mi moc líbila. Bavilo mě to v lomu, kde jsme se dívali na odstřel a následně hledali zajímavé kamínky, našli jsme hodně krystalů. Líbila se mi i volnost, kde jsme si mohli vybrat, co budeme dělat,“ dodává na závěr jedna z účastnic, která by byla ráda, kdyby letní škola s permoníky trvala více dní.

 

 

Vloženo: 16. 8. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět