Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2022!

Orchestrální zlato

Po půl roce příprav se v únoru náš univerzitní orchestr pustil do soutěžního klání. Na mezinárodní soutěži velkých dechových orchestrů v Praze poměřil své umělecké kvality s podobnými soubory z Česka, Švédska, Itálie a Maďarska.

Odborná porota velmi pozitivně hodnotila souhru, umělecký výraz orchestru a vyvážený výběr soutěžních skladeb, prezentující velký žánrový rozsah. Závěrečným verdiktem bylo umístění do zlatého pásma, které se tak stalo naplněným cílem. Odborná porota se rozhodla ocenit také umělecké kvality a zkušenosti dirigenta našeho orchestru pana Jiřího Grussmanna a odměnila jej cenou za nejlepší dirigentský výkon celé soutěže. Díku umístění v Praze mohl náš orchestr zahrát prestižní slavnostní závěrečný koncert 19. ročníku mezinárodní soutěže velkých dechových orchestrů konaný v květnu v Ostravě.

Měření sil a prezentování vysokých uměleckých kvalit je důležité, ale publikum orchestru čeká i jiné, nové zážitky. Novinkou, kterou náš orchestr zase rozšířil hranice svého žánrového rozsahu, byla spolupráce s Martinem Chodúrem. Jak se ukázalo, společný koncert s tímto sympatickým zpěvákem zaujmul publikum všech věkových skupin a zaplnil v dubnu naši Aulu. Odměnou byl potlesk ve stoje a pozitivní hlasy v odborných kruzích.

Po italském intermezzu, účasti na mezinárodním festivalu v Kalábrii, se členové orchestru pustili do zcela nového projektu zaměřeného na mladé hráče. Společně s oddělením popularizace VŠB-TUO uspořádali první orchestrální příměstský tábor v Ostravě. Bezmála 20 mladých hráčů ve věku od 11 do 16 let si vyzkoušelo hrát v našem velkém orchestru, který je na území Ostravy jediným takovým hudebním tělesem.  A to se vším co k tomu patří, od dělených zkoušek jednotlivých sekcí až po zkoušky celého orchestru, který čítá obvykle přibližně 45 hráčů. Ale našel se čas i na techniku a pokusy, kterou pro táborníky připravili zaměstnanci univerzity. Táborníci se seznámili se s dopravníkovými systémy, roboty a kybernetickými aplikacemi. Mohli si vyrobit vlastní keramické výrobky ale i přístroj pro měření elektrické aktivity srdce.  Avšak uměleckým vrcholem tohoto orchestrálního příměstského tábora bylo společné vystoupení táborníků s orchestrem na našem festivalu Art and Science.

Orchestr ve svých aktivitách nepolevuje. Ve svém stipendijním programu má nyní 6 nových nadaných hudebníků a společně s nimi se připravuje na novou koncertní sezónu. Hráči se už nyní těší na plánované koncertní zájezdy, na významný festival „pouze pro zvané“ v Estonsku a festival na Ukrajině. A dirigenti se pustili no nového hudebního projektu, který rozšíří žánrový záběr našeho orchestru zase o něco dál do oblasti populární hudby.

Orchestr je otevřen všem studentům a zaměstnancům školy nebo jejich dětem, kteří by rádi zdokonalili nebo i oprášili své hráčské dovednosti na dechové a bicí nástroje. Proto neváhejte, ozvěte se na email nebo facebook orchestru a přijděte na pravidelnou zkoušku orchestru každou středu od 18:00 v areálu kolejí Poruba.

Vloženo: 3. 9. 2019