Platnost příspěvku skončila 30. 9. 2023!

FEI VŠB-TUO připravila Mezinárodní letní školu u Znojma

Katedra informatiky Fakulty elektrotechniky a informatiky Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava připravila v termínu 26. 8. 2019 – 30. 8. 2019 v pořadí již 3. ročník mezinárodní letní školy.

Mezinárodní letní škola 2019 na téma hlubokého učení a zpracování dat je výstupem spolupráce FEI VŠB-TUO a Fakulty informatiky Universität Wien. První letní škola se konala v září 2017 v Ostravě, druhý ročník proběhl v září 2018 ve Vídni. V letošním roce organizátoři zvolili jako místo konání jižní Moravu, akce se konala v obci Chvalovice u Znojma. Přilákala studenty doktorského studia z českých a rakouských univerzit, kteří díky finanční podpoře mohli letní školu absolvovat pouze za symbolický účastnický poplatek.

Letní školu zahájil a mezi přednášejícími byl i rektor VŠB-TUO prof. RNDr. Václav Snášel, CSc., který spolupráci s vídeňskou Fakultou informatiky v  roce 2016 zahájil. „Spolupráci s kvalitními evropskými pracovišti podporuji a osobně navazuji, naši studenti mohou jet do Vídně v rámci pobytu Erasmus+. Doufám, že to některé účastníky letní školy naláká a do Vídně na partnerské pracoviště vyjedou,“ uvedl po letní škole rektor Snášel.

Účastníci se v průběhu týdne seznámili s tématy hlubokého učení, umělé inteligence, neuronových sítí, pokročilé vizuální reprezentace a zpracování komplexních dat a jejich využití v praktických úlohách. Přednášky se věnovaly mj. postupům vizuálního kódování a analýze a prezentaci rozsáhlých multimodálních datových kolekcí. Po praktické stránce se studenti setkali s vybranými aplikacemi hlubokého učení ve zpracování sociálních sítí a signálů. Ve smíšených týmech soutěžili v aplikaci představených postupů ve oblasti zpracování astronomických dat. Přednášky a kódovací soutěž doplnila exkurze do Znojma spojená s prohlídkou centra města, ochutnávka tradiční české kuchyně a mezinárodní fotbalový zápas ČR-Rakousko.

Letní školy se zúčastnilo celkem 50 studentů a pedagogů z 10 států včetně mimoevropských zemí, hlavní téma zaujalo studenty např. z USA, Mexika, Íránu, Číny nebo Vietnamu. Z českých účastníků byli přítomni studenti z pořádající fakulty, z ostatních univerzit pak FAI UTB.

Letní škola byla výstupem projektu „International Summer School 2019 on Deep Learning and Data Science“ podpořeného z prostředků programu Aktion Česká republika – Rakousko (číslo projektu 85p6).

Autor textu: JUDr. Michaela Vráželová, Ph.D., LL.M.

Vloženo: 9. 9. 2019