Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 10. 2020!

„V Hongkongu se prolínají diktatura a svoboda,“ říká Vojtěch Meier z Ekonomické fakulty VŠB-TUO

„V Hongkongu se prolínají diktatura a svoboda,“ říká Vojtěch Meier z Ekonomické fakulty VŠB-TUO
Student doktorského studia na Ekonomické fakultě Vojtěch Meier vycestoval během studia na několik letních škol a stáží. V našem rozhovoru se dozvíte o jeho pobytu v Hongkongu.

Strach před výjezdem do Hongkongu Vojtěch nijak nepociťoval, přece jen už na několika výjezdech byl, jmenovat můžeme Spojené státy nebo Kanadu, navštívil ale i jižní Ameriku. „S jazykem jsem neměl problém, ale někteří studenti mohou mít strach ze své jazykové vybavenosti,“ říká na začátek. Asie není úplně odpočinková destinace, protože způsob, kterým tam výuka probíhá, je odlišný než tady u nás v Evropě. „My máme systém zápočtů a zkoušek, v průběhu semestru se v podstatě, až na pár výjimek, nic neděje. V Hongkongu mé studium bylo založené na projektech, seminárních pracích. S ústními zkouškami se tam nesetkáte,“ přibližuje studium na hongkongské univerzitě Vojtěch.

Zažil i jistý kulturní šok – všechno je tam jiné. „Hongkong spadá pod Čínu, ale je tam svým způsobem nezávislost, prolínají se svoboda a diktatura. Ne každému může sedět jídlo, ne každému se bude líbit počasí.“ Lidé jsou tam milí, ale tato vlastnost vychází z jejich disciplíny. Vyučující je v Asii brán jako autorita. „Student má ke svému pedagogovi úctu, chová se k němu zkrátka mnohem lépe, než mnozí studenti ke svým vyučujícím tady,“ zamýšlí se Vojtěch.

 

A proč vyjel do zahraničí? „Chtěl jsem vědět, jak studium funguje jinde, v zahraničí. V mých výjezdech mě podpořila jak VŠB – Technická univerzita Ostrava, tak i moje Ekonomická fakulta. Mé výjezdy mi hodně daly. Získal jsem nadhled, rozvíjel se a studium v zahraničí pro mě bylo další inspirací, ať už pro mé vlastní studium, nebo pro mé učení. Je fajn se navzájem obohacovat, rozvíjet a pomáhat si.“ Styl učení z Asie uplatňuje i tady, snaží se vybrat to, co se mu líbí a postupně to aplikuje do výuky.

 

Pobyt v Hongkongu mu vzal trošičku soukromí, protože měl sdílený pokoj s jiným studentem. Jinak si ale na studium stěžovat nemůže. V rámci svého pobytu navštívil i řadu míst – například Čínu, Macao či Kambodžu. „V Kambodži jsme nechtěli poznávat ta známá města, a tak jsme vyrazili do jedné vesničky, kde jsme šli 20 až 30 kilometrů pralesem a spali v sítích pod širým nebem,“ vzpomíná Vojtěch. Pobyt v zahraničí všem studentům doporučuje. „Nebuďte leniví. Možná vás demotivuje ten proces před, ale informace si zjistíte a velmi vám pomůže i oddělení mobilit na univerzitě. Pokud se bojíte, jeďte někam, kde jede z univerzity víc lidí, ale nejvíc se naučíte, když jedete, stejně jako já, sami,“ uzavírá Vojtěch.

 

Vloženo: 14. 10. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět