Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2019!

VŠB-TUO přivítala ministryni financí

Ministryně financí Alena Schillerová přijala pozvání Fakulty strojní, jejíž stánek navštívila na Mezinárodním strojírenském veletrhu, a poctila svou návštěvou naši univerzitu.

Velký zájem o práci studentů a vědců z Fakulty strojní projevila paní ministryně už na brněnském veletrhu. Při návštěvě Moravskoslezského kraje se proto rozhodla zavítat i na VŠB – Technickou univerzitu Ostrava. Setkala se přitom nejen s rektorem univerzity, prof. RNDr. Václavem Snášelem, CSc., a proděkanem Fakulty strojní pro vědu, výzkum a spolupráci s praxí, doc. Ing. Jiřím Friesem, Ph.D., ale také odborníky na aditivní technologie z centra 3D tisku Protolab.

Setkání předcházela prohlídka univerzity včetně staronové, slavnostně odkryté plastiky Promethea. S pány rektorem a proděkanem pak ministryně hovořila o problémech českého vysokého školství, zejména pak o otázkách financování univerzit a nedostatku studentů technických oborů. „Dnes ještě máme odborníky na stavbu elektrárny, ale ti tu nebudou věčně a nová generace je co do počtu slabá,“ vysvětloval na příkladu rektor univerzity, profesor Snášel. Proděkan Fries pak dodal, že je potřeba, aby na toto téma častěji upozorňovala sama vláda.

Na závěr setkání předal rektor Snášel ministryni malý dárek v podobě kytice a originálního šperku jakožto ukázky netypické technické práce, která vznikala pod rukama studentů šperkařské školy a odborníků z fakult materiálově-technologické (FMT) a hornicko-geologické (HGF).

Poté ministryni čekala prohlídka centra 3D tisku Protolab. Jeho pracovníci provedli ministryni Schillerovou po jednotlivých laboratořích, předvedli techniku i ukázky práce a objasnili význam aditivních technologií v současné společnosti. Ministryni zaujal především přínos 3D tisku ve zdravotnictví. I z Protolabu si pak Alena Schillerová odnesla malou pozornost, a sice pero vytištěné na 3D tiskárně, jež zdobí její vlastní jméno.

Vloženo: 15. 11. 2019
Útvar: 300 - Děkanát FS