Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 30. 11. 2021!

Jižní Korea - nejlepší zážitek za celé mé studium

Jižní Korea - nejlepší zážitek za celé mé studium
Překonejte svůj strach a vyjeďte do zahraničí. O svém pobytu v Jižní Koreji vám bude v dnešním článku vyprávět Lukáš Vávra.

Jižní Korea je nesporný vůdce v technologickém progresu a inovaci. Tato cesta k budoucnosti je nejvíce patrná v Soulu, ve městě, které nikdy nespí. Město nekonečného nočního života a země technologických pokroků (jediná země s internetovým pokrytím na více než 80 % území). S nespočtem kulturních památek – pěticí nejslavnějších paláců jako Kjongbookung s monumentálními bránami a Čchangdokkung s nezapomenutelnými lotosovými jezírky a zahradami, až po malé budhistické chrámy v centru města, ve kterých zahrady zůstávají plné květin i v zimních měsících.

Jako student VŠB-TUO, oboru Elektroenergetika na FEI, jsem překonal svůj strach z neznáma, a mé představy o složitosti přijímacího řízení pro výměnný pobyt v zahraničí, a v prvním ročníku magisterského studia jsem se rozhodl vyjet do Asie. 

První, a pravděpodobně i nejjednodušší, krok bylo podání přihlášky a absolvování pohovoru pro stipendium mobilit VŠB – TUO. Paradoxně jsem si myslel, že se nedostanu ani přes pohovor, ale nakonec jsem se rozhodl, že nemám co ztratit a přihlášku jsem si podal. Co následovalo, bylo neuvěřitelně milé překvapení, jelikož celý výběrový proces byl poměrně jednoduchý a pokud ovládáte alespoň základní angličtinu, tak není problém dané stipendium získat.

Uvědomil jsem si, že VŠB-TUO chce, aby její studenti vyjížděli do zahraničí a rozšířili si obzory. Dámy v kanceláři mobilit dělají vše proto, aby vám s tímto procesem co nejvíce pomohly a usnadnily vám ho. Navíc, jako student FEI, jsem dostal i druhé stipendium od fakulty.

Za dva týdny jsem jel dvakrát do Prahy na Korejské velvyslanectví, vyzvednout si vízum, online jsem se zapsal do systému Korejské Chung-Ang univerzity. A pak jsem již jen čekal na odlet mého letadla do Soulu na konci letních prázdnin. Při čekání na odbavení na letišti v Incheonu, mi poprvé začalo docházet, kde to jsem a co mě to po víkendu vlastně čeká. Prvotní nervozita s poznávání nových lidí a úplného ponoření do nové kultury se ovšem rychle změnila v očekávání a vzrušení z nových zkušeností. Korejci si totiž velice váží zahraničních studentů ze západu a naši buddy (GLAM – Global Ambasador) byli ti nejpřátelštější a nejvstřícnější studenti, které jsem měl tu čest poznat. O vše se pro nás postarali, od autobusu, který nás vzal přímo před koleje, přes prohlídku kampusu, až po všechny detaily spojené s administrativou – dokonce nám zařídili i naši vlastní bankovní kartu.

V podstatě od okamžiku, kdy jsem vystoupil z letadla až po začátek přednášek, jsem se nemusel o nic bát – mimo jiné si rychle uvědomíte, že i když necháte notebook a batoh ležet v kavárně, abyste si odskočili do obchodu, tak vám na něj nikdo nesáhne, dokud se pro něj nevrátíte – Chung-Ang univerzita má totiž nejvíce zahraničních studentů v celé Koreji (přes 4000 každý rok) a jejich systém, jak se o ně postarat, je perfektní do posledního puntíku.

Ze strany VŠB-TUO každý student, který vyjíždí na výměnný program, musí mít předměty v rozsahu alespoň 20 ECTS kreditů. Což normálně znamenalo 4 předměty za semestr, já jsem se rozhodl zapsat si předmětů 6, primárně v rámci katedry Energetických systému a inženýrství. Na Chung-Ang univerzitě si výměnný student musí zapsat jen jeden předmět, aby splňoval jejich požadavky, zápis předmětů je tedy závislý na domácí katedře studenta. Po prvních dvou týdnech, než jsem se zorientoval mezi všemi budovami školy a po návštěvě všech přednášek (v Koreji nemají laboratoře ani cvičení pro technické obory – pro zájemce je možné se přidat do specifických laboratoří, které jsou nezávislé na výuce a slouží pro výzkum vlastních projektů a diplomek studentů), jsem si rychle uvědomil, že následující semestr bude ten nejlepší zážitek za celé mé studium – v této době jsem neměl tušení, že vše může být ještě lepší.

V Koreji mají jen dvě zkoušky za semestr – midterms a finals – navíc s týdenním svátkem Chuseok. Máte více času na cestování a procházení města, než potřebujete, ať už vás lákají historické památky, nádherná příroda, adrenalinové sporty jako paragliding nebo surfování po největší řece v Koreji – Han. Či nekonečný noční život – kdy se v 5 ráno vracíte na pokoj a stále vidíte fronty na vstup do nočních klubů – nebyl jsem si jistý, jak dokáží přežít následující den v práci, když je teprve středa ráno.

Univerzita samotná připravila nespočet programů a výletů pro mezinárodní studenty, kterých se každý mohl zúčastnit. Díky ní jsem potkal lidi snad z každé země v Evropě, Asie, a i z Ameriky. Nejhorší moment byl, když jsem si uvědomil, že semestr je u konce a mě čeká desetihodinový let zpět do domů.

Zúčastnit se výměnného pobytu v Koreji bylo jednoduše to nejlepší rozhodnutí, jaké jsem mohl udělat. Potkal jsem partu skvělých lidí a naučil jsem se nebát mluvit anglicky. Nyní můj životopis vypadá zajímavěji pro budoucí zaměstnavatele a v neposlední řadě mi VŠB-TUO uznalo všechny předměty, které jsem v Koreji studoval. Výjezd do zahraničí vřele doporučuji všem studentům FEI, a i ostatních fakult. Na závěr bych doporučil, pokud vás baví jazyky, tak se chopte příležitosti naučit se číst Hangul - 안녕히 가세요.

Vloženo: 25. 11. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět