Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2020!

Všechno jde, pokud máte vůli a odhodlání

Všechno jde, pokud máte vůli a odhodlání
Na Fakultě strojní je spousta dobrodruhů. Jeden z nich je Jakub Pavelek, který po studijním pobytu v Thajsku vyráží na další pobyt do Ruska. Možná si říkáte, a co, tak jede do Ruska, má to ale háček. Jakub se, spolu se svými dvěma kamarády, vrátí z Ruska pro zemi typickým autem, žigulíkem.

Jakub se už minulý rok rozhodl, že pojede na zahraniční studijní pobyt. Motivovalo jej to, že pracovat bude dalších minimálně třicet let s vidinou toho, že bude makat půl roku, aby si pak na tři týdny zajel na exotickou dovolenou. „A tohle jsem nechtěl, věděl jsem, že praxe na mě počká,“ rozpovídá se Jakub. A protože chtěl dlouho poznat Asii, vybral si pro svůj pobyt Bangkok. „Původně jsem uvažoval o Japonsku, ale je finančně velmi nákladné, a proto jsem se rozhodl pro Thajsko. A rozhodně nelituji,“ říká o svém prvním výjezdu. Člověk podle něj nic neztratí, může jen získat. „Já sice opakuji jeden rok, ale není to pro mě žádná tragédie, navíc to jde i bez prodlužování studia.“

Na svůj druhý zahraniční studijní pobyt vyráží Jakub do Ruska, na univerzitu do sibiřského Tomsku. „Rusko je úplně jiný svět a podle mě stojí za to, aby tam člověk vycestoval na delší dobu a ne jenom na víkendový poznávací pobyt do Moskvy či Petrohradu.“ Věří, že právě na Sibiři pozná to pravé Rusko. A s Ruskem přichází také projekt, který vymyslel – Ladou z Ruska do Poruby. „Tuto myšlenku v sobě nosím už delší dobu, startovací impulz ale přišel na pohovoru, který před výjezdem do zahraničí musíte absolvovat. Když jsem se o nápadu zmínil, na Mobilitách byli nadšení,“ říká Jakub.

Projektem Ladou z Ruska do Poruby chce podpořit zájem našich studentů o zahraniční studijní pobyty a stáže a zvýšit jej. „Chceme nalákat nové studenty a popostrčit současné, aby maximálně využili možností, které jim VŠB – Technická univerzita Ostrava nabízí. Všechno jde, pokud máte vůli a odhodlání,“ usmívá se. V Rusku si v průběhu semestru zakoupí nejtypičtější ruský automobil – Ladu 2107, známou jako žigulík. Na autě pak bude pracovat ve spolupráci s univerzitou v Tomsku. Na konci semestru za ním přijedou spolužáci Ladislav Carbol a Jakub Havrlant, společně provedou poslední úpravy a ze Sibiře zamíří k nám na VŠB-TUO.

„Základním kamenem celého projektu je návštěva partnerských univerzit, které máme po cestě. V každém městě, kterým projedeme, se taková univerzita nachází,“ vysvětluje Jakub. Kluci tak projedou devíti zeměmi a navštíví sedmnáct našich partnerských univerzit –  v Karagandě, Almatech, Rostovu na Donu, Tbilisi, Ankaře, Adapazari, zastaví se v Istanbulu, Varně, Bukurešti, Timisoaře, Miskolci, Košicích, Krakově, cílovou stanicí je Ostrava. „Uvidíme, jak budou reagovat zahraniční univerzity, my jsme ale nadšení, protože člověk si takto zjistí, jak škola vypadá, jak vypadá kampus. Vytvoříme tak databázi, zatím jen malou,“ dodává. Kluci se chtějí vypravit ještě na Bajkal nebo třeba do Kyrgyzstánu, kde jsou nádherné hory, Ťan-Šan. „Zjistili jsme totiž, že nedávno zrušili vízovou povinnost do Kyrgyzstánu a Uzbekistánu. Přece jenom potom to budeme mít krásně míchané napříč kultury a navštívíme i muslimskou postsovětskou zemi,“ těší se na dobrodružství kluci. Jejich nápad podpořila nejen VŠB – Technická univerzita Ostrava, ale firma Bonatrans, X Challenge a Travel Bible. A my se na příběhy kluků a jejich zážitky z cest velmi těšíme!

 

Vloženo: 16. 12. 2019
Kategorie:  Aktuality
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět