Přeskočit na hlavní obsah
Přeskočit hlavičku
Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2021!

Centrum 3D tisku VŠB-TUO je největší v Česku i na Slovenku

VŠB – Technická univerzita Ostrava si připsala další prvenství. Po vůbec první tištěné koloběžce na světě se její Centrum 3D tisku Protolab, které vytisklo i druhou generaci koloběžky, stává největším pracovištěm 3D tisku v České republice a na Slovensku.

Druhý prototyp koloběžky, která na Mezinárodním  strojírenském veletrhu v Brně sklidila velký obdiv návštěvníků, se od své předchůdkyně liší materiálem, z něhož je vyrobena. Zatímco k tisku prvního prototypu využili odborníci nejen kov, ale také kompozitní trubky, novější model je už celokovový. Kromě kovových komponentů firmy u Protolabu tisknou i plastové a kompozitní prototypy. „U kovů tiskneme kontrolní vzorky, polymery tiskneme v kusové a sériové výrobě. S kompozity začínáme sbírat zkušenosti a snažíme se najít jejich uplatnění v praxi vzhledem k jejich výhodám,“ vysvětluje Marek Pagáč z Centra 3D tisku Protolab Fakulty strojní VŠB-TUO.

Koloběžky mají 3D tisk hlavně popularizovat. Vedle toho pracuje Protolab i pro strojírenský a automobilový průmysl. Díky aditivním technologiím mohou vědci vždy vytvořit něco unikátního. Nově chystají vyvinout dron s bionickou konstrukcí ve spolupráci se studenty bakalářského studia. Kromě tisku nabízí laboratoř také poradenství, konstrukční práce, reverzní inženýrství, 3D skenování a postprocessing v podobě obrábění, svařování, lepení a v povrchových úpravách omíláním, broušením, barvením a lakováním. „Zvažujeme také spolupráci se zdravotnickým sektorem, s ním ale v některých případech souvisí atestace celého pracoviště. A to bohužel není jednoduchá záležitost. Chtěli bychom přispět například výrobou kostí pro výukové účely,“ dodává Marek Pagáč.

Centrum 3D tisku Protolab se také dočkalo nových prostorů v nové přístavbě CPIT TL1. Zde bude probíhat výuka aditivních technologií a praktická část cvičení se studenty. Ti už mají předmět Aditivní technologie a v budoucnu se dočkají samostatného studijního programu.

Centrum 3D tisku Protolab na Fakultě strojní VŠB-TU Ostrava v současné době vlastní osm průmyslových 3D tiskáren pro 3D tisk kovových slitin, polymerů a kompozitních materiálů. Finance za nákup profesionální infrastruktury, včetně 3D skenerů a softwaru, již převýšily hranici 60 miliónů korun. Většina prostředků na nákupy plyne z národních zdrojů a z dotačních příležitostí podporovaných Evropskou unií. Nemalou část však tvoří vlastní zdroje financování, které centrum získává ze smluvního výzkumu a ze spolupráce s praxí.

Vloženo: 9. 12. 2019
Kategorie:  Tiskové zprávy
Zadal:  Administrátor
Útvar: 9920 - Vztahy s veřejností
Zpět