Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2022!

VŠB-TUO a T-Mobile uzavírají memorandum o dlouhodobé spolupráci

V pátek 20. prosince stvrdí VŠB – Technická univerzita Ostrava a společnost T-Mobile Czech Republic a.s. podpisem memorandum o dlouhodobé spolupráci. Ta se týká výstavby první kampusové sítě v České republice.

Síť bude pokrývat část areálu univerzity a bude součástí tzv. testbedu, který je zaměřený na digitalizovanou výrobu a demonstraci principů Průmyslu 4.0, a díky kterému bude využití kampusové sítě testováno. „Předmětem naší spolupráce jsou především vzájemné výměny informací, analýzy chování kampusové sítě, realizace vědeckých výzkumů i komerčních pilotních projektů,“ přibližuje společnost T-Mobile.

Z VŠB – Technické univerzity Ostrava se tak postupně stává největší živá laboratoř v Česku. „Chceme v našem kampusu nasimulovat celé město, smart city. Prakticky nepřetržitě se v něm pohybuje 10 až 15 tisíc lidí, je to tedy ukázková příležitost k vyzkoušení fungování digitální společnosti. 5G síť bude páteří této digitalizace, bez které by bylo vlastně skoro nemyslitelné něco podobného chtít vybudovat. Dalším důležitým prvkem je výpočetní výkon nutný k simulaci a optimalizaci jednotlivých kroků digitalizace,“ přibližuje svou vizi rektor univerzity, Václav Snášel. Výpočetní výkon zajistí IT4Innovations národní superpočítačové centrum. Po spuštění 5G sítě se bude síť do kampusu stále rozšiřovat. Partneři předpokládají, že již během příštího roku se podaří uzavřít spolupráce s konkrétními zadavateli z řad firem a testovat reálné scénáře. Jedním z nich je například společnost Ericsson, dodavatel technologií pro projekt testbedu.

Objekt testbedu bude již brzy dokončen, zprovoznění sítě je plánováno na druhé čtvrtletí roku 2020.

Vloženo: 13. 12. 2019