Platnost příspěvku skončila 31. 12. 2021!

Akademie věd prohloubí spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava

Akademie věd prohloubí spolupráci s VŠB – Technickou univerzitou Ostrava.

Užší kooperaci na výzkumných projektech, školení doktorandů a častější výměnu zkušeností umožní nově uzavřené memorandum mezi Akademií věd ČR a Vysokou školou báňskou - Technickou univerzitou Ostrava. V Praze dokument ve čtvrtek 19. prosince 2019 podepsala předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová spolu s rektorem VŠB–TUO Václavem Snášelem.

Podepisované memorandum je jedním z dokumentů, které Akademie věd ČR v poslední době uzavírá s různými vysokoškolskými pracovišti včetně zahraničních. Před podpisem memoranda se uskutečnilo jednání předsedkyně Evy Zažímalové s rektorem Václavem Snášelem, náměstkem Ministerstva průmyslu a obchodu Petrem Očkem a členy Akademické rady AV ČR Pavlem Krejčím a Janem Řídkým o možnostech, v jakých konkrétních oblastech spolu mohou ostravská technická univerzita a pracoviště Akademie věd spolupracovat.

„Určitě bychom měli zájem o spolupráci při školení našich doktorandů a také o větší zapojení do projektů základního výzkumu,“ uvedl rektor VŠB-TUO Václav Snášel. „Na naší škole se hodně soustředíme na aplikovaný výzkum, ale jsme si vědomi, že pouze aplikovaný výzkum bez výzkumu základního je během na krátkou trať,“ dodal.

„Podpis memoranda otevře fakultám VŠB-TUO i pracovištím AV ČR mnohé možnosti, záleží na nich, jak je využijí. Již dnes jsou ústavy, které s jednotlivými týmy a katedrami na fakultách VŠB-TUO dlouhodobě neformálně spolupracují,“ řekl Pavel Krejčí, který má v Akademické radě AV ČR spolupráci s vysokými školami na starosti. Vysoké školy a ústavy Akademie věd vzájemně spolupracovaly odjakživa, jen v posledních více než 10 letech jim to komplikoval systém rozdělování veřejných prostředků podle kritérií upřednostňujících kvantitu před kvalitou. Z vědců z jednotlivých pracovišť se tak stávali spíše konkurenti soutěžící o peníze než spolupracovníci.  „V současnosti se nicméně zdá, že tato nešťastná epizoda končí a že se výzkumné týmy v ústavech Akademie věd i na vysokých školách vracejí k úspěšnému modelu vědecké výměny, který jediný může přinést pokrok v poznání,“ zdůraznil dále Pavel Krejčí.

Vloženo: 20. 12. 2019