Platnost příspěvku skončila 31. 1. 2023!

Global Startup Camp vyhrál vynález pro udržení teploty nápoje

V prvním lednovém týdnu se na půdě univerzity konalo finále prvního ročníku akce s názvem Global Startup Camp.

Kromě Centra podpory inovací a Fakulty strojní VŠB-TUO podílela také Sun Moon University z jihokorejského Asanu. Na celkem devíti nápadech spolupracovaly mezinárodní týmy studentů z Koree, České republiky a Indie už od listopadu loňského roku.

Studentské týmy, v jejichž řadách z naší univerzity převládali studenti Fakulty strojní VŠB-TUO, která nad akcí převzala záštitu, nejprve spolupracovaly on-line cestou. Přes internet také absolvovaly dva workshopy zaměřené na ověření nápadu s potenciálními zákazníky a tvorbu Lean Canvas, což je zjednodušený podnikatelský plán. V Ostravě pak společně vyzkoušely korejskou metodu pro rozvoj start-upů, dozvěděly se, jak prezentovat svůj nápad na veřejnosti a základní informace k ochraně duševního vlastnictví. V průběhu tří dnů se také prakticky nezastavily 3D tiskárny, které dala studentům k dispozici Fakulta strojní, aby na nich dovyvinuli prototypy svých nápadů.

Ve čtvrtek 9. ledna odpoledne se pak odehrálo velké finále. Všech devět studentských týmů prezentovalo své nápady porotě složené z doc. Jiřího Podešvy z Fakulty strojní, Davida Vacha ze společnosti SDE, která do soutěže věnovala věcné ceny, Kima Králíka z Agentury pro podnikání a inovace, Michala Mokroše z Centra podpory inovací a Chae Yisika z korejského Ideapalm. Vítězem prvního Global Startup Campu se stal projekt „Stay Frosty“. Původci myšlenky jsou studenti oboru Aplikovaná mechanika, Fakulty strojní, Rajkumar Arokiaraj James Akshay Nicholas a Bhuvanesh Govindaraj, kteří pracovali společně s korejskými studenty Choi Hyuk Jae a Choi Woo Sung. Jejich prototyp prokázal potřebné vlastnosti vynálezu pro udržení teploty nápoje po necelé dvě hodiny.

Druhý ročník mezinárodní akce je plánovaný na letošní podzim a očekáváme, že se do něj zapojí větší počet zahraničních univerzit. Určitě byste si tuto událost neměli nechat ujít.

Autor článku: Tereza Mučková

Vloženo: 17. 1. 2020